Tiranë/ 18 shkolla nuk do të rihapen sot, transferohen rreth 10 mijë nxënës


Në Tirane janë 18 shkolla që nuk do rihapen sot. Konkretisht 9 ne zonën urbane dhe 9 në zona rurale. Gazetarja e Report Tv, Doris Sallaku bën me dije se janë rreth 10 mijë nxënës që janë transferuar në shkolla të tjera.

Për ditën e parë të rinisjes së shkollës është përdorur një strategji e veçantë, pak me ndryshe se normaliteti. Ora e parë ka nisur me trajnime se si duhet të veprohet ne rast tërmeti apo emergjence.

Ndërkohë ka edhe disa ndryshime të vogla në orar, si kufizim rreth 20 minuta pasi në shkollat që do zhvillohet me dy turne, të mos zgjasë deri vonë.

Gjimnazi Sami Frashëri do jetë në rikonstruksion deri në janar, dhe nxënësit do transferohen të shkolla Lidhja e Prizrenit dhe te Qemal Stafa. Ndërsa për shkollat ku ka nisur mësimi janë bërë disa here kontrolle për verifikimin e sigurisë.


Lajmi kryesor:

Rinisi sot procesi mësimor edhe në zonat më të prekura nga tërmeti i 26 nëntorit


  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Iliri rrëfen ëndrrën e pazakontë me bashkëshorten dhe dëshirën për t’u bërë baba