Tirona Allstars, grupi më i mirë muzikor i vitit, nga Songlines Music Awards/Veliaj: Krenari për Tiranën dhe mbarë Shqipërinë

Tirona Allstars, grupi më i mirë muzikor i vitit, nga Songlines Music Awards/Veliaj: Krenari për Tiranën dhe mbarë Shqipërinë

Grupi muzikor Tirona Allstars

Tirana-Tirona Allstars, grupi muzikor që me mbështetjen e Bashkisë së Tiranës realizoi albumin “Tirana 100”, në 100-vjetorin e Tiranës kryeqytet, është shpallur fitues i kategorisë “Best Group” për vitin 2022 nga Songlines Music Awards.

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka uruar grupin Tirana-Tirona Allstars për çmimin prestigjioz nga Londra, duke u shprehur njëkohësisht se është një vlerësim edhe për Tiranën dhe për Shqipërinë.

“Grupi më i mirë muzikor i vitit 2022! Nga 4 finalistët, Tirana-Tirona Allstars janë fitues të kategorisë “Best Group”. Një nder i jashtëzakonshëm për Tiranën dhe mbarë Shqipërinë,” shkruan Veliaj në rrjetet sociale.

Albumi u realizua falë punës së ideatores dhe producentes Edit Pula e cila së bashku me partneret Prof. Lucy Durhán dhe Martin Appleby krijuan diskun muzikor që përfaqësoi Tiranën në klasifikim botëror.

Simon Broughton themelues i revistës Songlines, u shpreh se “Tirana Tirona Allstars” e meritoi plotësisht çmimin si “Grupi më i mirë” në edicionin e vitit 2022 të Çmimeve Songlines.

“Gjithmonë e kam admiruar muzikën shqiptare, por gjithmonë jam çuditur se si kjo muzikë nuk është e njohur mjaftueshëm sa e meriton në botë. Të shpresojmë se ky çmim do ndihmojë për këtë,” shprehet Broughton në një videomesazh.

Për secilën nga kategoritë ku përshihej dhe “Artisti më i mirë” si dhe ato me bazë gjeografike kishte nga katër të nominuar, ku Shqipëria në kategorinë për Grupin më të Mirë fitoi përballë grupeve si “Las Lloronas” i Belgjikës i shpallur fitues një vit më parë për të njëjtin çmim, apo dhe Toumani Diabaté & Orkestra Simfonike Londër.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve pritet të zhvillohet në ditët e ardhshme.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Gjysmëmaratona në Vlorë, 1200 garues nga e gjithë bota! Në garë dhe nxënësit e shkollave

Gjysmëmaratona në Vlorë, 1200 garues nga e gjithë bota! Në garë dhe nxënësit e shkollave