Tomini: Prej 2 javësh kemi një rritje të rasteve të COVID, vaksinohuni me dozën e 3 dhe të 4

 

Eugena Tomini, drejtoreshë e ISHP-së, gjatë një deklarate për mediat tha se janë rritur rastet e reja me COVID.

'Prej dy javësh ka një trend në rritje të rasteve të konfirmuara pozitive. Ky trend po pasqyrohet me rritjen e përqindjes së pozitivitetit dhe të shtrimit të pacientëve. Ka pësuar rritje nga gatit 4-5 muajt pararendëse. Për sa i përket bashkive në 90% kemi raste aktive dhe aktualisht popullata shqiptarë duhet të vaksinohet me dozë të 3 dhe të 4. COVID ka treguar se nuk ka një sezonalitet dhe është i pranishëm gjatë të gjitha muajve të vitit.'- tha Tomini.


Lajmi kryesor:

Rritja e rasteve COVID/ Komiteti Teknik i Ekspertëve: S'ka rikthim masash! Emergjente e dozës së tretë të vaksinës, rekomandohet maska në ambiente të mbyllura


M.Q./Sh.Sh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fotografi i New York Times kap trajektoren e plumbit që ishte nisur drejt Trump

Fotografi i New York Times kap trajektoren e plumbit që ishte nisur drejt Trump