Transporti ‘falas’, një shaka e Belindit

Transporti ‘falas’, një shaka e Belindit

Foto ilustruese

Së fundi, kandidati i Foltores së Berishës, ka dalë me premtimin “solemn”, për “transportin falas për qytetarët e Tiranës”. Duke llogaritur jo vetëm humbjet, por edhe shpenzimet marramendëse, kjo nismë dhe ky premtim kaq i beftë, kërkon një detajim të saktë financiar. Belindin në fakt e “bindin” vetëm ato ç’ka thotë Berisha nga zyra e tij. Edhe sikur ai ti thotë “premto edhe bileta avioni falas”, edhe këtë ai do ta bëjë patjetër.

Ekspertët e ekonomisë thonë se, “është një barrë e rëndë financiare që kërkon miliona, për të arritur dhe siguruar transportin falas për afro 1 milion banorë të Tiranës, pa llogaritur ata që hyjnë dhe dalin nga kryeqyteti”. Dhe në fakt, edhe ata që ja kanë prezantuar premtimin Belindin, e dinë fare mirë se, ky premtim kërkon kurajo të madhe qytetare.

Ky premtim, nuk mund ti sjellë atij as 5 per qind rritje të votave, sepse çdo qytetari i duket e pamundur të realizohet qoftë edhe për një mandat qeverisës si kryetar bashkie. Thjesht, Belindi po kërkon një hapësirë nga ku mund të  thithë ca vota më shumë. Edhe premtimet e tjera si “shpërblimet 100 per qind të atyre që u janë prishur banesat, bizneset, dhe pallatet” etj, duken sa imagjinare aq edhe qesharake.

Fushata e një kryetari bashkie, aq më tepër i Tiranës, duhej të ishte bazuar në një program zhvillimi 4, 8, apo dhe 16 vjeçar. Duke llogaritur zhvillimin intensiv të kryeqytetit, rritjen e madhe të përvitshme të popullsisë dhe shtrirjes gjeografike, premtimet elektorale për Tiranën duhet të jenë një përgjegjësi qytetare për cilindo kandidat.

Erion Veliaj, ka arritur të mbajë çdo premtim, dhe këtë nuk ka Sali dhe Belind ta hedhë poshtë. Erion Veliaj, ka meritën e madhe të zbatimit në terren të projekteve serioze dhe ambicioze, që kanë ndryshuar imazhin e Tiranës. Kryeqyteti mbetet sot qendra më e madhe e banimit, zhvillimit, integrimit, dhe progresit social-kulturor të vendit.

Nuk mjafton kurrë të thuash se “kam dalë nga primaret e Foltores, kam me vehte një mal me premtime boshe, dhe hajde të konkuroj përballë Erion Veliajt se edhe mund të fitoj”. Partia Demokratike , ajo e Berishës dhe ajo e Alibeajt, janë  dhe kanë shanse Zero, në përballjen me kreun e bashkisë Erion Veliaj në Tiranë.

Të pretendosh se “do të fitoj duke premtuar transportin falas”, është njëlloj sikur të besosh se Berisha pas 14 Majit do të jetë kryeministri vendit…. Të tilla skenare  që synojnë  denigrimin e Belindit në Tiranë, dhe atyre që ka kandiduar Berisha në disa bashki, do ti sjellin Foltores në 14 Maj vetëm humbje dhe dështime të paimagjinueshme. Dhe në fakt, nuk mbahet mënd që kandidatët e Partisë Demokratike prej 32 vitesh, të kenë fituar me shumicë votash bashkitë e mëdha në Shqipëri, si Tiranën, Elbasanin, Durrësin, apo dhe Korçën, Beratin, Sarandën, Vlorën, etj.

Mungesa e sinqeritetit, seriozitetit, ideve dhe programeve zhvillimore të kandidatëve të asaj partie, apo dhe sot përfaqësimi politik nga një ish-lider 32 vjeçar, padyshim ka koston e vet elektorale. Por pavarsisht kësaj, në fushatën elektorale të 14 Majit, ajo që qytetarët do të votojnë,nuk janë premtimet imagjinare  të foltoristëve, por  punët, investimet dhe rritja e lagjeve, fshatrave dhe qyteteve, që po sigurojnë të ardhmen e tyre.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Servet: 29/03/2023 15:53

  Këto premtime kaq bajate dhe të pa vlera nuk ndodhin as në vendet më të zhvilluara të botës Do ishte gënjeshtër më e bukur sikur të thoshin do ulim tarifat e udhëtimit Populli thotë: " Gënje sa më shumë se diçka do të besohet si e vërtetë "

  Përgjigju
 • Sokoli: 29/03/2023 14:21

  Bravo artur ajazi premtimet e mbajtura te veliajt i shohim te gjith sic jane zero leje ndertimi dhe shtimi pa fund i hapsirave te gjelbra

  Përgjigju
  • fjord: 30/03/2023 11:37

   Po, tamam, pylli orbital po arrin majen e Dajtit, shpejt do te mberrije ne Mat. Moratoriumi i ndertimeve po shkon edhe drejt prishjes se pallateve te Enverit: shpejt do duhet te jetojme ne shtepi te uleta 2-3-4 kateshe si ne Evrope.. Te gjitha premtime te mbajtura nga Lali Zdromsi, qe Artur Ajazi ia ka verifikuar me bllok ne dore.

 • Sondazhi i ditës:

  EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Spahiu: Pakënaqësia më e madhe e turistëve në Shqipëri është qarkullimi i çmendur rrugor

Spahiu: Pakënaqësia më e madhe e turistëve në Shqipëri është qarkullimi i çmendur rrugor