6 kompani në garë për të ndërtuar hekurudhën Tiranë- Durrës

Është mbyllur afati i tenderimit për ndërtimin e Hekurudhës Tiranë – Durrës dhe një zgjatimi të ri Kashar-Rinas. Report TV ka mësuar se në garë për t’u shpallur fituese janë tani 6 kompani, konsorciume (bashkime operatorësh) të huaja. Aktualisht Ministria e Infrastrukturës është në fazë vlerësimi për 6 ofertat që janë bërë dhe në javën e dytë të marsit do të dalë me një vlerësim përfundimtar. Pas vlerësimit të ofertave, raportin e plotë Ministria do ta dërgojë për miratim në Bankën Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, e cila do të japë vlerësimin e saj për ofertën fituese. Report TV mëson se pjesë e këtij projekti parashikohet të bëhet edhe elektrifikimi i hekurudhës, që do të kërkojë edhe një fond shtesë në vlerën e 10 milionë eurove. Kështu, trenat mund të punojnë qoftë me motorë diesel, qoftë me elektrik.

Gara është mbyllur më 15 shkurt të këtij viti dhe të drejtën për të konkurruar fillimisht e kishin 10 kompani, katër prej të cilave janë skualifikuar. Këto kompani që ishin të huaja kaluan fazën e parë  të tenderimit të zhvilluar më 15 maj 2019, ku kanë marrë pjesë 25 kompani, ndërkombëtare, por edhe konsorciume (kompani të huaja dhe shqiptare).  Faza e dytë e konkurrimit u hap më 31 tetor të vitit të kaluar, ku u skualifikuan 15 kompani dhe mbetën vetëm 10 në garë.

Pas shqyrtimit të ofertave Ministria e Infrastrukturës dhe BERZH në javën e dytë të prillit pritet të shpallin kompaninë apo konsorciumin fitues për këtë projekt që kap vlerën e 90.5 milionë eurove, ku pjesa më e madhe do të paguhet nga BERZH. Operatorët e skualifikuar kanë mundësi të ankimojnë vendimin dhe pas një muaj do të ketë një vendim përfundimtar për ankesat, nëse ka, të garuesve.

Pas përfundimit të të gjithë procedurave teknike dhe kontraktore, në fund të qershorit mund të fillojnë punimet për rehabilitimin dhe ndërtimin e linjës së re. Rehabilitimi i hekurudhës ishte parashikuar të përfundonte në vitin 2021 por tani pritet të mbyllet në fund të 2022-it.

I.K./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?

Komento

Komente

 • maskarejte: 20/02/2020 22:23

  Po hekurudha Durres - Tirane ka qene e ndertuar qe ne 1948. Ne e kemi bere mijra here ate rruge te mrekullueshme me ato trenat kineze, po edhe polake e hungareze. Ç'fare hekurudhe do te beni ju more mizerje e horra, apo per te vjedhur edhe ca. Ç'fare te mundni, pa diskutim... Kap ç'fare te kapesh...

  Përgjigju
 • durres: 20/02/2020 17:27

  do zoti ealizohet se aeshte bere vendi lesh e li pa trena po te shikosh ne durres kane bere nje ure te madhe si ne mesjete ne venv qe te ishte nje stacion i bukur treni .

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët