Treni i Pashkëve, një traditë e veçantë e fëmijëve në Lezhë

Në Lezhë Pashkët katolike vazhdojnë të festohen ndryshe prej 3 vitesh. Treni i pashkëve u mbush me fëmijë, vezë e ushqime dhe udhëtoi përgjatë gjithë qytetit. Kjo ishte mënyra e zgjedhur për të bërë pjese të festes të gjithë qytetarët pavarësisht besimit.

Altin Prenga i besimit katolik dhe Lirim Torba i besimit musliman së bashku me Bashkinë e Lezhës, po e vijojnë traditën e mirë për të bashkëndarë edhe festat fetare.

Pjesë e këtij festimi u bë edhe kreu i bashkisë Fran Frrokaj që ashtu si realizuesit e kësaj ideje thotë se gjithçka vjen si pjesë e harmonisë dhe unitetit të lezhjaneve.

Trenit të Pashkës iu bashkuan edhe qytetarë të shumtë të cilët shijuan ndryshe dhe ne mënyre argëtuese këtë feste katolike.

Festat fetare janë krejt të veçanta në Lezhë për mënyrën e organizimit të tyre, duke u kthyer në një mundësi për të promovuar kulturën dhe traditën si dhe bashkëjetesën fetare mes komunitetesh shumë heterogjene qe ka ky qytet.

/G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve