Të dhënat e INSTAT, viti 2022 pozitiv, rritje e pagës dhe ulje e nivelit të papunësisë! Zhvlerësohen nga inflacioni në rritje

Viti 2022 ka nisur me rritje të pagës mesatare në vend, dhe me ulje të papunësisë. Sipas të dhënave të INSTAT në tremujorin e parë të vitit paga mesatare u rrit me 5.8% dhe arriti në 59.242 lekë, ndërsa papunësia zbriti në nivelin 11.3%.

Viti 2022 ka nisur pozitivisht për punësimin, dhe për pagat e punonjësve. INSTAT raporton se në tremujorin e parë të vitit paga mesatare mujore bruto për një të punësuar ishte 59.242 lekë, duke u rritur me 5,8 %, krahasuar me të njëjtin tremujor të vitit të kaluar.

Ndërsa në raport me tremujorin e fundit të vitit 2021, paga mesatare ka rënë lehtë me 0.5%. Rënia e pagave në tremujorin e parë në sektorin e forcave të armatosura, tek shitjet e shërbimet, nëpunësit, teknikët dhe specialistët  me arsim të lartë në raport me fundin e vitit të kaluar, kanë rënë për shkak se në pagën e tremujorit të fundit të vitit janë llogaritur edhe shpërblimet e fundvitit dhe shtesat e tjera, që në tremujorin e parë të 2022 nuk janë.

Më të paguarit vijojnë të jenë të punësuarit në sektorin e aktivitetit financiar dhe të sigurimit, pasi pagat që marrin janë 93 % më e lartë sesa mesatarja në nivel kombëtar, ndërsa pagat në bujqësi janë më të ulëtat, pasi janë 35,1 % më pak se mesatarja e rrogave në shkallë vendi.

Në përmirësimin e pagave në tremujorin e parë ka dhënë ndikim edhe plani anti-informalitet që nisi në fillim të janarit, pasi u zbulua publikisht nën deklarimi i pagave pas daljes së databazave.

Por pavarësisht rritjes së pagave, përsëri ato zhvlerësohen nga inflacioni në rritje, i cili në tremujorin e parë ishte 4.4%, dhe që vijon të rritet ende pasi në maj rezultoi në vlerën 6.7%. kjo rritje e inflacioni tregon se qytetarët me të njëjtën pagë blejnë më pak.

Nga ana tjetër INSTAT raporton se në tremujorin e parë të vitit është ulur papunësia 11.3% nga 11.4% që kishte qenë në tremujorin e mëparshëm dhe 11.9% që kishte qenë në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

G.MO/Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës