U kap në Rinas me radion që dyshohej se bënte përgjime, flet skocezi për mediat britanike: Nuk po spiunoja, jam i apasionuar

U kap në Rinas me radion që dyshohej se bënte përgjime, flet skocezi për mediat britanike: Nuk po spiunoja, jam i apasionuar

Skocezi Colin McGowan i cili i kap me radio në aeroportin e Rinasit

TIRANË- Skocezi Colin McGowan i cili i kap me radio në aeroportin e Rinasit, që dyshohej se përdorej për përgjim, ka folur për median britanike Daily Record. Policia shqiptare në bashkëpunim me SHISH, po hetojnë këtë rast për të cilin dyshojnë se është spiunazh.

Njësia C (Njësia Kibernetike) e Policisë Shqiptare, e ndihmuar nga shërbimi sekret shqiptar (SHISH), po punojnë me prokurorët në vend për të vërtetuar se rdio përdorej për gjurmim apo Colin është i pafajshëm, siç ai pretendon se është i apasionuar pas radiove amatore. Ata duan të vërtetojnë nëse Colin ishte pjesë e një ekipi spiunazhi gjatë një udhëtimi pesë-ditor në vendin e Evropës Lindore muajin e kaluar, kur u kap edhe radio në aeroport.

“Mund t’ju siguroj se nuk po spiunoja. Unë nuk jam plotësisht i sigurt se çfarë mund të përfshijë spiunimi për të qenë i sinqertë dhe nuk do të dija nga të filloja. E gjithë kjo ishte paksa e befasishme, por besoj se autoritetet shqiptare, mungesa e përvojës apo njohurive të radios amatore është ajo që e shkaktoi këtë. Ata thjesht nuk kishin parë pajisje si tonat dhe donin të siguroheshin që gjithçka ishte në rregull”- tha Colin, 46 vjeç.

Colin dhe Paul, 61 vjeç, bënë një udhëtim në terren në kryeqytetin shqiptar, Tiranë, për të ngritur një stacion të ri radio që do të transmetonte sinjalin e tyre në mbarë botën. Ata morën me qira një vilë dhe ngritën një antenë me tela për të transmetuar informacione.

“Kemi pasur disa ditë shumë të suksesshme dhe gjithçka shkoi sipas planit. Rrugës për në shtëpi, doganieri shqiptar i pa pajisjet tona dhe u interesua, kështu që ne i shpjeguam se çfarë ishte. Gjëja tjetër që dinim, policia donte të na bënte më shumë pyetje, kështu që ne u morëm mënjanë dhe na kërkuan të shpjegonim se çfarë bëri gjithçka. Mendoj se ekzistonte një shqetësim se gjërat tona mund të ndërhynin në sinjalet që jepeshin nga policia ose qeveria shqiptare, por ne operojmë në frekuenca të ndryshme, kështu që kurrë nuk kishte asnjë shans për ndonjë lloj problemi. Në fund na hoqën pajisjet dhe i kanë ende, tre javë më vonë. Unë e di se ata kanë qenë në kontakt me prokurorin fiskal në Skoci dhe shpresoj që kjo të ndihmojë për të sqaruar gjërat dhe për të na kthyer pajisjet tona. Jam i vetëdijshëm që shqiptarët nisën një hetim, por na lanë të kthehemi në Skoci. Nuk ka vërtet aq shumë për të pyetur. Nuk ishte aq traumatike dhe ne u larguam nga policia në kushte mjaft të mira. Ne kurrë nuk u arrestuam zyrtarisht ose nuk u mbyllëm “- tha Colin.

Pajisjet u kapën rreth një muaj më parë në Rinas, ndërsa janë dërguar në Laboratorin Shqiptar të Kriminalitetit për ekzaminim të mëtejshëm.

Pajisjet e sekuestruara në Rinas

SI.E./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ermir: 11/06/2022 18:41

    O shtet, ato jane pajisje radioamatori dhe jane te lejuara te qarkullojne kudo ne bote. Frekuencat e tyre jane shume te uleta dhe nuk jane frekuenca te policise apo ushtrise ato. Eshte turp more, dolem ne syte e botes qe jemi te paafte per te dalluar dy pajisje radio amatore. Po skeni faj, se tek Ministria e Brendshme nuk keni asnje inxhinier te hajrit, merrni kalamaj partie aty pa asnje njohuri, prandaj ndodhin keto incidente. Mendoj se do kete nje note zyrtare ankese nga shteti i tyre. Nuk jemi gjekundi keshtu

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të marrë fund kaosi në kuvend?×

Lajmi i fundit

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës

Nënshkruhet kontrata me kompaninë serbe për shpërndarjen e energjisë elektrike në veri të Kosovës