U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi! E kontrollon Shërbimi i Provës

U lirua nga gjykata, Saimir Tahiri vijon dënimin në shtëpi! E kontrollon Shërbimi i Provës

Saimir Tahiri

Shërbimi i Provës në Tiranë ka marrë kontakt me ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri në banesën e tij ku dhe është caktuar të kryejë dënimin e mbetur prej 1viti e 8 muajsh. Sipas vendimit të gjykatës së Elbasanit një takim i dytë mësohet se do të kryhet pas një jave, raporton gazetarja e Report TV, Keti Banushi

Gjithashtu sipas vendimit të marrë më 2 qershor do të njoftojë specialistin e shërbimit të provës për çdo lëvizje të tij “për plotësimin e nevojave të domosdoshme familjare”.

Vendimi për lirimin u mor nga gjyqtarja e Gjykatës së Elbasanit, Matilda Fetahu dhe shkak u bë një raport mjekësor që shkruante se bashkëshortja e ka të pamundur për shkak të gjendjes shëndetësore dhe se ish-zyrtari i lartë do të kujdeset për dy fëmijët e mitur.

 Kështu Saimir Tahiri rifitoi lirinë pas gati 16 muajsh në qeli. 

Për lirimin e Tahirit nga burgu, pati reagim nga opozita dhe Ambasada Amerikane në Tiranë. Ambasadorja Yuri Kim tha se ishte zhgënjyese që vijon privilegjimi në sistemin e drejtësisë dhe paralajmëroi pasoja për ata që ndihmojnë ‘miqtë e fuqishëm’.

Denimi 
Më 4 shkurt të vitit 2022, Apeli i Gjykatës Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pas një seance maratonë, dënoi Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’. Por me gjykim të shkurtuar dënimi u ul në 3 vite e 4 muaj burgim. Tahiri u dënua vetëm për "Shpërdorim detyre" duke i ‘shpëtuar’ akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal".  Nga salla e gjyqit, menjëherë pas vendimit, Tahiri u dërgua në burgun 313, ku qëndroi në pritje derisa drejtoria e burgjeve vendosi ta transferojë në qelitë e Fierit, për shkak se atje, nuk kishte persona që kishin pasur konflikt me ish-ministrin. Së fundmi ishte vendosur në burgun e Lushnjes.

Ai qëndroi vetëm një vit e katër muaj në qeli, fillimisht në Fier e më pas në burgun e Kosovës në Lushnje deri në qershor 2023 kur dhe u mor vendimi që vuajtja e dënimit të mbetur të kryhej në banesë. 

S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 07/06/2023 02:02

  Sa i zellshem qenka Sherbimi i proves per kete rast! Per rastet e tjera kujtohen vetem kur i arrestojne ne flagrance per shkelje te /burgimit ne shtepi/ e krime qe bejne kur arratisen nga kafazi i quajtur shtepi.

  Përgjigju
 • Zheni: 06/06/2023 15:57

  Terror benin truprojat e Tahirit dhe Habilajt nese u cenoheshin parcelat apo plantacionet me droge. Nuk kishte guxim asnjeri tu dilte kunder se ndryshe do vriteshin, do shkarkoheshin apo transferoheshin ne rrethe te largeta. I zhytur ne korrupsion eshte ky palaço bashke me te gjithe drejtoret e policise qe cdo jave i conin haracin te kodra e diellit apo te vila ne Vala Mar ne Hamallaj. Por shumica e albanistanezeve e ngrejne ne piedestal kete bastard hajdut e arrogant, sikur i kane rene ne qafe kot e me te padrejte, nderkohe qe ky minimumi duhej te denohej me mbi 10 vjet burg pa te drejte lirimi.

  Përgjigju
 • Italia si moter: 06/06/2023 14:34

  Tahiri u denua kot nga salikja .kush duhej te ishte ne burg dhe ke futen kot ,kesaj i thone drejtesi hajdutet dhe kriminelat bejne intervista ne televizoret ,te pa fajshmit denohen .ku je Enver Hoxha ku je ,pse nuk ngrihedh prr keta njerez te pa moralshem .

  Përgjigju
 • Cimiterra: 06/06/2023 13:30

  Jam kurioz te di cfar pune do bej kur te mbaroj denimin.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

I mbante mbyllur dhe dhunonte gruan e fëmijën e tyre, kapet 28 vjeçari shqiptar në Greqi

I mbante mbyllur dhe dhunonte gruan e fëmijën e tyre, kapet 28 vjeçari shqiptar në Greqi