U mbajt 'e burgosur' nga xhaxhai, u dhunua dhe u la pa bukë...zhduket 17-vjeçarja! Motra: Babai s'interesohet, janë racë e egër (LETRA DYSHUESE)

TIRANË- Pranvera Myrtaj nëna dhe motra Bardha Myrtaj erdhën sonte në emisionin “Pa Gjurmë” për të kërkuar Zogë Myrtajn, adoleshenten që humbi kontaktet me familjen e saj në shtator të vitit 2013 nga qyteti i Shkodrës.

Familja Myrtaj ka 5 fëmijë, dhe Zoga, është vajza e madhe e tyre. Kohën më të madhe  familjarët e kalonin në Bjeshkë për shkak se atje, nxinin mjaftueshëm të ardhura. Zoga vendosi që pas shumë kohësh në Bjeshkë, të kthehej për një vizitë në familjen e xhaxhait të saj Ymer Myrtaj, në qytetin e Shkodrës, në zonën e njohur si Ura e shtrenjtë. Kthimi për pak kohë, do të ishte argëtim  me bashkëmoshatarët e saj. Në atë kohë, babai i Zogës, rezulton të jetë duke kryer dënimin me burg prej 14 muajsh dhe për këtë arsye, personi që do të kthehej në Shkodër pas 2 javësh, për të marrë Zogën ishte vëllai i madh i saj, Selimi. Por me të mbërritur në shtëpinë e xhaxhait të tij, Ymerit, Selimi përballet me një fakt tronditës, pasi mëson se prej një jave, motra e tij ishte larguar nga shtëpia dhe se askush nuk kishte asnje informacion për të.

Madje, asnjë pjesëtar i familjes së xhaxhait nuk e kishte lajmëruar Selimin, apo familjen e tij për këtë fakt. Një informacion rrjedh më vonë nga vajza e Ymerit, e cila i tregon Pranverës, nënës së Zogës, së Ymeri e kishte lënë dy ditë pa ushqim dhe se e kishte dhunuar shpesh herë derisa Zoga ishte larguar. Por Ymeri e mohon  vazhdimisht këtë pretendim

VIDEO/ Emisioni i plotë për rastin e Zogë Myrtaj

"E ka izoluar xhaxhai, e ka lënë pa bukë dhe është detyruar që të hidhet nga dritarja që të shpëtojë. Vajza e xhaxhait nga tregoi. Është 18-vjeçe. Më ka thënë e ka "rrahur baba , e ka lënë 2 ditë pa hëngër, ka ardhur i dehur nga Shkodra dhe ka dhunuar vajzën e tij", atëherë ne se kemi parë më. Jo nuk interesohet hiç babai. Janë racë e egër. Xhaxhai na ka rrah shpesh, edhe fëmijët e tij, edhe nusen e vet. Motra di të shkruaj vetëm emrin", tha Bardha.

Ndërsa babai, i cili vazhdonte të qëndronte në burg, njoftohet 10 muaj më vonë për largimin e vajzës së tij, lajm ky të cilin e merr nga bashkëshortja Pranvera, dhe jo nga vëllai i tij e cili e takonte atë çdo javë. Që nga shtatori  vitit 2013, asnjë denoncim në Polici  nuk është bërë për  Zoga Myrtaj, e cila rezulton të ishte vetëm 17 vjece. Ndërkohë, problemet mesfamilje së Zogës dhe xhaxhai nuk kanë të sosur. Për shkak të një debati për pronën, vëllai i madh, Selimi kryen një dënim prej 5 vitesh me akuzën plagosje me armë. Por sipas nënës së tij, kjo nuk ka ndodhur asnjëherë, dhe së nuk është e vërtet që djali i saj ka kryer një veprim të tillë.

"Kur ka dalë nga burgu burgu...i kam thënë "vajzën e madhe nuk e kam më. M tha "Ku është"? I thashë "nuk është, mos pyet më". Nuk i ka thënë asgjë, nejmë e dalim; flasim e qeshim; I kanë rrah disa herë...Nuk interesohet për atë punë. Djali ndodhet në burg se ka plagosur xhaxhanë. Kemi pasur më herët një konflikt pronësie. E ka plagosur më vonë pasi të dhunoi vajzën. Nuk na lejojmë të mbajmë celular. Edhe këtu ai nuk e di që jemi. I kam thënë se do t'i bie mbrapa që të merr vetë për gocën', u shpreh mamaja e Zogës.

Por vetëm një vit e gjysmë më parë, mbërrin  një letër mbërrin në shtëpinë  e tyre. E në të, shkruhej:”Jam mirë , mendoj sa më parë të Bashkohem  me ju  dhe ndodhem në një vend shumë të sigurt.  Me dashuri Zoga!“ E bashkë me këtë fjali të pritur prej vitesh nga familjarët gjendej një foto e Zogës e realizuar, ndoshta pak kohe para se të niste letrën.

Informacionet e mbërritura në redaksinë e Report Tv
Një emigrant nga Greqia pretendon se ka parë Zogën në Greqi, në fshatin Kavalla. Ai tregon se ka pasur mundësinë që të të flasë me të dhe i ka treguar se në Shqipëri është dhunuar, ka pasur probleme me familjen. Ajo punonte si kameriere. Personi shprehet se e ka takuar para katër ditësh.

Një tjetër informacion e vjen nga Italia, ku një person pretendon se e ka parë në shtetin fqinj.

"Pa Gjurmë"
Nëse keni informacion, jeni të lutur të lidheni me redaksinë e “Pa Gjurmë” në të gjitha format e kontaktit:
Celular: 069 99 55 698 si dhe në aplikacionet: WhatsApp dhe Viber
Telefon: 0444 17 778
Facebook: Pa Gjurmë Report TV
Youtube: Pa gjurmë Channel
Çdo ditë në ekranin e Report Tv, ora 17: 00 dhe të enjten ora 20: 55

B.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Aksidentet përgjakin rrugët, 73 ngjarje me 15 viktima në 13 ditë. A ka ardhur koha e hartimit të një strategjie nga specialistët për reduktimin e numrit të aksidenteve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Hidhen me këmbë e me duar, kërcimi epik i dy mjekeve kur shërohet pacienti i fundit me COVID