Udhëzimi për buxhetin 2023, asnjë punim shtesë apo ndryshim projekti pa miratimin e Ministrit të Financave

Udhëzimi për buxhetin 2023, asnjë punim shtesë apo ndryshim projekti pa miratimin e Ministrit të Financave

Ministria e Financave

Nëse lind nevoja për fonde shtesë në projektet e investimeve buxhetore në vitin 2023, duhet që të miratohen paraprakisht edhe nga Ministri i Financave dhe Ekonomisë. Përveç se investimet publike sidomos ato në rrugë bëhen më kosto të larta, shtesat e punimeve janë bërë të zakonshme, duke i nxjerrë shpenzimet buxhetore jashtë kontrollit për disa projekte. PSh kostot në rrugën Kardhiq-Delvinë, Qukës- Qafë-Plloçë, rrugën e Arbrit, Unazën e Madhe kanë dalë nga kontrolli në raport me kontratat për punime shtesë.

Për të frenuar përdorimin e instrumentit “shtesë punimesh” një udhëzim i Ministrisë së Financave për zbatimin e buxhetit 2023 përcakton se shtesat në planin e miratuar të projekteve të investimeve publike në kuadër të kontratave për punime ose të ndryshimeve ne planin e projekteve, si dhe rialokimet e fondeve ndërmjet projekteve gjatë zbatimit të buxhetit, do të bëhen me miratim paraprak të Ministrit të Financave dhe Ekonomisë, bazuar ne relacionin dhe argumentet mbi domosdoshmërinë e tyre.

Gjithashtu në përpjekje për të vënë rregull në investimet publike Ministria e Financave udhëzon që njësite e qeverisjes qendrore në detajimin e planeve të miratuara të investimeve, do të mbajnë parasysh këto kritere dhe përparësi në financimin e projekteve:

1-Projektet e investimeve të propozuara për financim duhet të jenë pjesë e projekteve të propozuara dhe të shqyrtuara nga Këshilli i Ministrave dhe te paraqitura në Kuvend, për vitin 2023.

2- Projektet në vazhdim nga viti 2021-2022 ose me parë do të financohen me përparësi dhe duhet të jenë pjesë e prioriteteve të propozuara për financim gjate vitit 2023.

Në maj të këtij viti zhvillohen zgjedhjet vendore, të cilat rrisin ekspozimin e buxhetit ndaj financimit të projekteve zgjedhore. Që tani thesari i shtetit ka rritur pagesat për projektet e investimeve ndaj bashkive.

Ministria e Financave udhëzon gjithashtu se likuidimet e faturave kontraktore, të jenë në linjë me ecurinë fizike të punimeve. Projektet e reja te propozuara për financim duhet të kenë kaluar procedurat e miratimit në kuadër të PBA-se 2023-2025 si dhe bazohen në kriteret e përcaktuara në Vendimit të Këshillit të Ministrave të datës 27 dhjetor 2022 “Per procedurat e menaxhimit te investimeve publike”.

Nëse projekti i propozuar nuk ka qene pjese e PBA-se 2023-2025 dhe nëse nuk plotëson asnjë nga kushtet e rregulluara me ligj, kërkesa për financim duhet te paraqitet vetëm ne kuadër të rishikimit të buxhetit vjetor, përcakton më tej udhëzimi për zbatimin e buxhetit 2023.

Fondet për projektet e reja të investimeve për blerjen e pajisjeve elektronike/informatike dhe sisteme iT, që lidhen me Teknologjinë e informacionit, bëhen efektive pas lidhjes se kontratës nga Agjencia Kombëtare e Shoqërisë se Informacionit (AKSHI).

Lidhja e te gjitha kontratave për blerjen e mallrave dhe shërbime për mirëmbajtjen e sistemeve TI (shpenzime kapitale dhe korente), kryhet nga AKSHL./Monitor

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Or tej: 01/02/2023 09:34

    Sa me shpejt nje pune si pastrues te ministri or teeeejjjjj

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj