Urdhër edhe për Punonjësit Social, ministrja Manastirliu: Do kemi profesionistë të certifikuar

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka deklaruar sot në parlament se me miratimin e projektligjit në Kuvend do të krijohet ‘Urdhri për Punonjësit Social’, për të cilin ministrja tha se do të garantojë njësojë si edhe psikologët që të kemi punonjës social të certifikuar.

“Sa shumë do të përfitojë arsimi nga kjo pjesë, të cilët pasi përfundonin shkollimin e tyre nuk kishin një Urdhër të tyre që ti mbronte në punë në tyre, ti zhvillonte më tej, ti testonte më tej dhe pikërisht kjo do të mundësohet nga ky instrument që ne do të miratojmë sot. Unë e shoh me vlera shumë të mëdha krijimin e këtij urdhri, e këtij institucioni, e këtij organizmi, sepse edhe në kohën që po kalojmë, që ka prekur botën mbarë roli i punonjësve social dhe psikologëve është thelbësor.  Nuk ka shëndet pa shëndet mendor. Nuk ka mirëqenia pa përkrahje sociale dhe nuk ka zhvillim pa mbështetjen e grupeve më në nevojë.

Sot flasim për çfarë kemi bërë nuk mundtë lëmë mënjanë ato kategori që janë më në nevojë dhe që janë prekur edhe më shumë, të luftojmë pandeminë hije thotë OBSH, OKB. Është dhuna në familje, dhuna ndaj grave dhe vajzave që në një kohë si kjo e sotmja ku shoqëria është më e izoluar, vijon ende fenomeni i dhunës ndaj grave dhe vajzave. Eshtë ajo pra, Pandemia hije, që ne duhet ta luftojmë njësoj siç po luftojmë virusin.  Edhe fenomeni i dhunës dnaj grave, ky fenomen i shëmtuar që duhet të ndryshojë i ka rezistuar kohës, sepse ende kemi shumë për të bërë për të ndryshuar nga mentaliteti, për këtë do të shërbejë edhe krijimi i këtij instrumenti.

Investimi tek profesionistët duhet të jetë ajo që na çon përpara, investimit tek ta është garancia që nesër do të kemi struktura më të forta, qendra sociale më të zhvilluara, shërbime në territor më adapte për zhvillimet lokale në bashki të ndryshme. Dhe sigurisht si ky instrument, do të ndikojnë në mënyrë të drejtpërdrejte për çdo individë që ka nevojë për kujdes,  për integrim dhe mbrojtje sociale”, tha Manastirliu


Lajmi kryesor:

Kuvendi 1 minutë heshtje për viktimat e tërmetit! Manastirliu-qytetarëve: Mos ejani vonë në spital, ka shtretër! Testet e shpejta brenda dhjetorit! Pas debateve, përjashtohet Piciri


er.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i infermieres për vjedhje, a mendoni se ka bluza të bardha që abuzojnë me detyrën dhe besimin e pacientëve?



×

Lajmi i fundit

John

Prezantimet/ Shehi te Tirana: Krenar që jam te klubi më i titulluar në vend! Josa: Çmenduri nëse ne te Kukësi pretendojmë titullin