USAID: Lufta e Rusisë në Ukrainë po shkakton efekt katastrofik në çmimet globale të ushqimeve! Janë rritur me 34%

USAID: Lufta e Rusisë në Ukrainë po shkakton efekt katastrofik në çmimet globale të ushqimeve! Janë rritur me 34%

Foto ilustruese

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar efekte katastrofike edhe në lidhje me mungesën e ushqimeve në botë dhe rritjen e çmimeve të tyre.

Samantha Power, administratorja e Agjencisë së SHBA për Zhvillim Ndërkombëtar, tha se pasojat e kësaj lufte po reflektohen tashmë në të gjithë botën dhe ky është vetëm një tjetër nga efektet e shumta negative.

“Çmimet e ushqimeve, për momentin, globalisht, janë rritur 34 për qind në krahasim me një vit më parë", tha ajo.

Power vuri në dukje se shumë vende në Afrikën Sub-Sahariane dhe në Lindjen e Mesme e marrin pjesën më të madhe të grurit të tyre nga Ukraina, ku fermerët po përpiqen të mbjellin dhe korrin të mbjellat e tyre nga frika e sulmeve dhe minave tokësore ruse. Rruga e tyre drejt eksportimit të këtyre produkteve jetike kufizohet më pas nga pushtimi i Rusisë, i cili shkaktoi mbylljen e porteve të Ukrainës.

"Rusia përpiqet të përfitojë nga kjo dhe të thotë, 'oh, janë sanksionet ato që po shkaktojnë këto çmime të larta ushqimore'. Në fakt është pushtimi rus i Ukrainës pa asnjë arsye dhe mosgatishmëria e saj tani për t'u ulur në tryezën e bisedimeve që e ka shkaktuar", shtoi ajo.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me përjashtimin e policëve që kanë përdorur Sky apo Encro Chat?×

Lajmi i fundit

Zjarr në një banesë në Dropull, lëndohet 55-vjeçari

Zjarr në një banesë në Dropull, lëndohet 55-vjeçari