Ushqimet që përmirësojnë shëndetin e trurit

Ushqimet që përmirësojnë shëndetin e trurit

Fruta

Një nga mënyrat më të mira për të përmirësuar shëndetin e trurit, për të parandaluar demencën dhe rënien e aftësive njohëse është një dietë e pasur plot vlera ushqyese, kripëra dhe minerale.

Po cilat janë ushqimet më të mira për shëndetin e trurit?

Peshku
Studimet kanë treguar se konsumimi i peshkut njëherë në javë ul rrezikun e Alzheimerit dhe demencës. Truri ynë përbëhet kryesisht nga acide yndyrore omega-3, kështu që ushqimet që përmbajnë këto yndyrna ndihmojnë në shëndetin e trurit.

Vezët
Vezët janë të pasura me kolinë, një lëndë ushqyese, që konsiderohet si një përbërës i rëndësishëm për shëndetin. Kështu një vezë e madhe ka 150 miligramë kolinë.

Arrat
Ngrënia e arrave përmirëson funksionin njohës dhe kujtesës, si edhe shëndetin e trurit. Arrat reduktojnë rrezikun sëmundjeve si ato kardiovaskulare ose diabeti i tipit 2.

Manaferrat
Të pasura me anti-oksidantë dhe polifenole, manaferrat përmbajnë disa përbërës që luftojnë kundër sëmundjeve të ndryshme, përfshirë ato kardiovaskulare, kancerin dhe Alzheimerin.

Kumbullat e thata
Kumbullat e thata janë të pasura me kalium, ndërsa janë një burim i vitaminës B6 dhe bakrit, të gjithë mikronutrientët që ndikojnë në funksionimin normal të sistemit nervor.

Agrumet
Të gjitha llojet e agrumeve, kanë disa përbërës që mbrojnë qelizat nervore të trurit dhe nxisin vetitë anti-inflamatore në tërësi. Mandarina, portokalli apo rrushi janë në krye të listës.

Pluhuri i kakaos dhe çokollata e zezë
Kokrrat e kakaos janë të pasura me flavanole, të cilat ndihmojnë në luftimin e inflamacionit në trup dhe mund të rrisin rrjedhjen e gjakut në tru.

Vaji i ullirit ekstra i virgjër
Vaji i ullirit ekstra i virgjër është i pasur me polifenole dhe vitaminë E. Një hulumtim nga “Harvard T.H. Chan School of Public Health” zbuloi se konsumimi ditor i më shumë se gjysmë luge gjelle vaj zvogëlonte 28% mundësinë e vdekjes nga sëmundjet që lidhen me trurin.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ 'Djajtë' kërkojnë pikët e para, titullarët e përballjes Belgjikë - Rumani

Euro 2024/ 'Djajtë' kërkojnë pikët e para, titullarët e përballjes Belgjikë - Rumani