Vangjeli: Berisha 'thes çimentoje' në kurrizin e shoqërisë shqiptare! Alibeaj të kandidonte në 61 bashki, Bejko shpëtoi fytyrën e PD

Analisti Lorenc Vangjeli e cilëson Sali Berishën si ‘thes cimento’ që rëndon në kurrizin e të gjithë shoqërisë shqiptare. Në Report Tv, në emisionin ‘Kontrast’ me Denis Mingën, analisti tha se do të jetë 14 maji që do të përcaktojë një ekuilibër të ri në politikën shqiptare.

Sipas tij, beteja për zgjedhjet vendore nuk është vetëm mes forcave të mëdha politike por edhe mes vetë brenda demokratëve. Analisti Vangjeli e konsideron kandidatin e PD, Roland Bejko si politikanin që shpëtoi fytyrën e PD dhe i dha leksion politikës.

“Shkëputja nga Berisha është shkëputje e të gjithë shoqërisë sonë. Në moemntin e parë pacienti ndihet i dobët por shprehja që nuk mungon kurrë është tani lëviz sikur kam një thes cimento më pak në kurriz. Berisha është thesi i çimentos në kurrizin e të gjithë shoqërisë shqiptare. Arbitri ka dhe 24 orë për të dëgjuar komentet e politikanëve dhe hesht edhe arbitri suprem do jenë shqiptarë.

Përtej të gjithë parashikimeve dhe perceptimeve që krijojnë, në demokraci vendos shumica dhe të gjithë të tjerët duhet t’i binden. Kjo s’do të thotë që gjithmonë shumica ka të drejtë. Ka raste që edhe një individ i vetëm ka të drejtë. Këto zgjedhje janë 3 planëshe, do zgjidhen kryetarët e bashkive, këshillat bashkiakë dhe votim mes këtyre dy pjesëve të PD. Pavarësisht rezultatit, kjo do të japë një ekuilibër të ri.

PD e Alibeajt ndonëse i kishte të gjithë kundër duhet të kandidonte në 61 bashki dhe të kishte kandidatë për këshilla bashkiak. Bën dallim 1 detaj për kandidatin e Tiranës. Pavarësisht arsyetimeve të tjera, Bejko jo vetëm shpëtoi fytyrën e PD, i dha leksion politikës”, tha Vangjeli.


Lajmi kryesor:

Alibeaj në Report Tv: Kandidatët e Berishës s’pranuan dorën tonë të shtrirë! Vangjeli: Basha dëshpërim i fushatës, t’i kthente borxhin PD


A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Qytetar: 10/05/2023 15:03

    Ju ndjek shpesh si analist zoti Vangjeli dhe duhet te them qe analizat tua jane gjithnje te perpikta me kuptim te shumeanshem dhe mendoj qe shqiptaret duhet te perqafojne virtytet si vellazeria etika e punes devotshmeria ndaj atdheut e vlera te kesaj linje

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta,  150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta, 150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri