Varianti i ri i COVD-19 në Afrikën e Jugut po përhapet, Britania e Madhe mbyll kufijtë

Varianti i ri i COVD-19 në Afrikën e Jugut po përhapet, Britania e Madhe mbyll kufijtë

Foto ilustruese

Në Afrikën e Jugut është identifikuar një variant i ri i COVID-19 dhe autoritetet besojnë se po nxitet rritja e infeksioneve në vend, dhe si pasojë mbingarkimi i sistemin shëndetësor.

Disa vende si Britania e Madhe, në të cilën është identifikuar një variant i ri i koronavirusit afrikan kanë ndaluar fluturimet me Afrikën e Jugut.

Varianti i ri, i referuar si 501.V2, u zbulua nga një rrjet shkencëtarësh në Afrikës së Jugut të cilët kanë ndjekur gjenetikën e virusit SARS-COV-2.

Nuk ka ende një fakt shkencor për të vërtetuar që varianti i ri i COVID-19, në Afrikën e Jugut është “më i rrezikshmi”.

Ndërkohë që në Afrikën e Jugut ai po përhapet me shpejtësi, raste janë evidentuar edhe në Austri, Norvegji dhe Japoni.

Varianti i ri i raportuar nga Afrika e Jugut dhe Britania e Madhe janë variante aspak të ngjashme.

Krijuesit e vaksinave përfshirë AstraZeneca, BioNTech dhe Moderna thanë këtë javë se ata presin që përmbajtjet e tyre të funksionojnë akoma kundër variantit të Mbretërisë së Bashkuar.

Britania e Madhe gjithashtu ka zbuluar dy raste me variantin e Afrikës së Jugut dhe si pasojë ka mbyllur udhëtimet me atë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura