Varianti i ri i COVID, OBSH deklaratë: Ka një numër të madh mutacionesh, disa prej tyre shqetësuese

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dalë me një deklaratë zyrtare për variantin e ri të koronavirusit i cili po shtrihet në të gjithë botën. OBSH thotë se varianti i ri afrikan ka një numër të madh mutacionesh, disa prej të cilave janë shqetësuese.

Varianti i ri u identifikua për herë të parë në Afrikën e Jugut më 24 nëntor dhe është konstatuar gjithashtu në Botsvanë, Belgjikë, Hong Kong dhe Izrael. Për shkak të mutacionit të ri disa vende ndaluan udhëtimet me Afrikën Jugore. OBSH e ka riemëruar llojin B.1.1.529 të zbuluar së fundmi Omicron. OBSH thotë se do të duhen disa javë për të kuptuar ndikimin e variantit të ri.


Lajmi kryesor:

Europa dhe bota në alarm, Italia mbylli kufijtë me Afrikën pas Britanisë dhe Gjermanisë! Çfarë po ndodh me variantin e ri të koronavirusit me rreth 50 mutacione


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

Mërkuri hyri në retrogradë, çfarë do të thotë kjo për secilën shenjë?