POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Varrimi i Kaçifas, reagon për herë të parë Rama: Shteti ynë s’lufton me arkëmorte e provokatorë varrimesh

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë pas varrimit të ekstremistit grek Konstantinos Kaçifas, në Bularat të Gjirokastrës. Rama i është përgjigjur një komentuesi në Facebook i cili i kërkon Ramës që të ndërhyjë shteti shqiptar para provokimit të ekstremistëve grekë.

Rama thotë se shteti shqiptar nuk lufton me arkëmorte dhe provokatorë varrimesh. Kryeministri thotë se qytetarët e Bularatit janë qytetarë të nderuar të Shqipërisë. Rama thotë se ata që ngritën sot në Bularat flamurin e Vorio-Epirit janë disa të pagdhendur që ulin dinjitetin e flamurit të tyre.

Reagimi në Facebook-un e Ramës

Komentuesi: Nderhy zoti Rama Te lutem sepse u flliqem si shtet,vjen greku na provokon, tregoja vendin dhe tregoja vlerat tona si komb.

Përgjigja e Ramës: Vlera jone sot? Pikerisht ajo qe disave ketu u duket gabimisht si dobesi. Shteti yne s’lufton as me arkmorte dhe as me provokatore varrimesh. Kush erdhi per te provokuar, hyri, turperoi veten e flamurin e tij dhe iku. Patriotizmi nuk eshte te urresh tjetrin e gjuhen e tij, po te duash vendin e gjuhen tende. Dhe zotrote
mos e perdor termin “greku”, se eshte po kaq e neveritshme sa kur te pagdhendurit ne anen tjeter, thone “shqiptari”! Minoriteti grek, njerezit e mire te minoritetit e te Bularatit, nuk jane “greku”, po jane qytetare te respektuar e te pazevendesueshem te Shqiperise.

E ti qe as emrin s’merret vesh si e ke, rri pa merak se Shqiperia nuk “flliqet” nga ca te pagdhendur, qe jetojne si hiena e kendojne si korba! Jane qenie te mjera qe perdhosin te vdekurin qe medemek respektojne dhe ulin dinjitetin e flamurit te kombit te tyre – nje komb qe i ka dhene shume njerezimit; nje popull qe s’ka qene e s’mund te jete kurre armiku yne; nje vend ku shqiptaret kane gjetur strehe, njesoj siç kane gjetur greket strehe tek ne dhe qe edhe ai, si çdo vend, ka taksiratin te kete derrat e gomeret e vet.

Reagimi i Ramës për varrimin e Kacifas

/r.k.
Komento

Komente

 • Proka: 09/11/2018 15:57

  Te lumte zot. Rama, ja ke vere piken,krenohem me prononcimin tend dinjitoz. E ky Tzipras Arvaniti me gjysherit Shqiptare le te mendoje pak me koke,te mos harroje Marko Bocarin e Shqiptare te tjere qe me 1821 themelluan shtetin greke me gjake Shqiptaresh.

  Përgjigju
 • Veritas: 09/11/2018 00:22

  . .helenet e Revolucionit te 1821..,jane Arbanite arbereshe shqipfoles nga nena e baba...!..,s"ka greke..,jane Arbanite qe flasin Katharevusa..,me ndonje Evgjit si Dule..dhe ndo1 vlleh arumun si Tavo..opo Turku Bejleri

  Përgjigju
 • Ghj: 08/11/2018 22:17

  Mos kini merak Z. KM se e ben Greqia kete me varrime. Ju lumte qe i late te benin si te donin. Nuk i kam vertur te bene keto qe thoni juve as ne greqi, por ju jeni kokeminister i vecante. Kot te thone Edi Rama. Me mire te ndryshoni emrin ne Sedi Kaqoli. Linden a ja dergove meqe ra fjala apo deshen dicka tjeter?

  Përgjigju
  • Fr: 09/11/2018 00:46

   Gjeja me peshtir qe ka ndodhur turp per ju zoti km.. emri beje si te duash po sot tradhtove shqitaret dhe shqiperin sot do ishe mbajt mend ne historin e shqiperis.. po sta mbajti i fute nje koment pa pik lidhje.. nje pergjigje pa kuptuim sdi ca te them te vij turp dhe lere furcat e politikes se nuk genjen dot shqiptaret.. dhe qe te votuam nuk kishim alternativ jo se na mbushe mendjen me genjeshtrat e tua.. dorgeqja do ishte gjeja me burrerore per mua.. sje me kryeministri shqiperis time

 • O Rama: 08/11/2018 21:49

  Ne jemi nje vend i perdhosur nga Ju, Nga Babai jot Enver Hoxha e “Greku” po e po. Por ky nuk esht faji yt. Ne Shqiperi ska popull prandaj ska shtet. Se me keto thirrje antishqiotare ishin arrestu pothuajse te gjithe brenda 24 oreve. Anglia arrestoi 2000 veta brenda 24 oreve pas vrasjes ne uren e Londres nga terroristat. Dhe Anglezet qe u irrituan nga ky gjest makaber dhe u ngaterruan pa dashje ne gjuhen e urrejtjes dhe rracizmit u moren zvarr me brek dhe ne mes Të nates e dhan shpjegime apo u denuan. Por Une jam dakord qe Shqiperia mos Të ekzistoj. Me mire Greqi e madhe se aty jan dhe me shume Shqipetar autokton ose TurQi e vogel meqe kemi stergjysherit e forte. Ok Ram politikani. Plehra Shqipetare qe na boni si te zgjuar neper kotecet e pulave

  Përgjigju
 • Arenci: 08/11/2018 21:35

  Mos fole me per sot se do ta prishesh zoti KM , pak e sakte.

  Përgjigju
 • Turi: 08/11/2018 20:43

  Një shikim 3 dimensjonal i zotit Rama. Krenar për ju z. Kryeministër.

  Përgjigju
  • ????: 08/11/2018 21:16

   Hahahaha - ane kllyfi im ka nje shikim te tille tre dimensional. A do ta shijosh?

 • Pjeter: 08/11/2018 20:33

  Shume e verte z kryeminister. Jeni teper isakte ne prononcimin tuaj . Juve qe benit disa komente , se u turperuan jo ata u turperuan me miresjelljen tone ?

  Përgjigju
  • Bedi: 08/11/2018 23:49

   O ram ben qef se popull legen jan shqiptaret shite shqiperin sic e shite me dhemitris bushatis detin vorrezat

  • Toni: 08/11/2018 23:44

   O ram cer thot bushati ministri grek i joti