Vasili: Policia provokoi (me altoparlant???) prandaj duhet thyer kordoni!!!

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim Petrit Vasili u pyet nga gazetarët se ku duan të shkojnë protestuesit që tentojnë të thyejnë kordonin e policisë para Kuvendit. Vasili i thotë gazetarëve se nuk janë treguar të vëmendshëm pasi sipas tij provokimi erdhi nga policia. Por çfarë quan zoti Vasili me provokim? Ai quan thirrjet në altoparlant! Thirrjet për tërheqje të protestuesve nga aktet e dhunës u bënë nga policia pas tentativave për çarje të kordonit të parë me efektivë para Kuvendit.

Gazetarja: Ka tentativa të herëpashershme për ta thyer kordonin e policisë, ku duan të shkojnë?

Vasili: Nuk keni qenë të vëmendshëm. Ka qenë një polici që provokon në mënyrë të vazhdueshme me altoparlant. Ju keni parë edhe emra lartë e poshtë nëpër gojë sepse kërkojnë patjetër që të kërkojë një dhunë, saqë mijëra njerëz duan ti reduktojnë çështje të tilla. Është i njëjti sistem provokativ ,që i ka bërë që ai Parlament të mbetet me vetëm një parti, kaq dhe ai të kthehet në një parlament monist. Shumë e thjeshtë, është ndarë.

Në ç ‘mënyrë janë provokuar nga policia?

Vasili: Ja në sytë tuaj, i keni kamerat hapur i shikoni, thellohuni e shikoni se çfarë ndodh, çfarë bëhet edhe keni plot lëndë të parë për ta gjetur.


Lajmi kryesor:

5 orë 'xhiro' nga Kuvendi tek selia e PD-së, Paloka mbyll protestën e opozitës: Basha ju përshëndet nga Brukseli (VIDEO)


G.M./Shqiptarja.com