Vendoset në hyrje të Shkodrës skulptura gjigande ‘çelësi shqiptar’, vepër e artistit Alfred Mirashi

Në Shkodër u inagurua vepra monumentale “Çelësi Shqiptar” i autorit shqiptaro-italian Alfred Mirashi Milot. Vepra artistike është një ndër projektet fituese të konkursit ndërkombëtar “Art në Hapësirën Publike” e instaluar në zonën e ish-Pazarit të Vjetër duke sjellë një dimension të ri kulturor.

Autori tha se “Çelësi Shqiptar” mbart një mesazh të fuqishëm dhe të qartë që t’i japim fund dyerve të mbyllura dhe të hapim shanse për të gjithë duke krijuar mundësi të barabarta për çdo njeri.

Skulptura peshon 17 ton dhe është financuar nga Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

K.M/E.B/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Nine: 09/06/2024 10:50

  Mendoj se do i shkonte me mire emri celesi Tutius.keshtu me kujton tutiusin e dikurshem te shkodres

  Përgjigju
  • Male egra: 10/06/2024 11:22

   DUKET ORIGJINAL SI ZORRA QORRE.

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Altin Rraklli në 'Minuta 0' në Report Tv: Shqiptarët bëjnë atmosferën, mos festojmë vetëm para ndeshjes! Skeptik për Gjermaninë

Altin Rraklli në 'Minuta 0' në Report Tv: Shqiptarët bëjnë atmosferën, mos festojmë vetëm para ndeshjes! Skeptik për Gjermaninë