‘Veri- Jug’ në Patog të Kurbinit! Peshkatari që 'sfidon' dallgët prej 50 vitesh: Profesion i vështirë, por ia dola të shkolloj fëmijët në Akademinë e Arteve

‘Veri Jug’ vjen me një reportazh nga zona e Kurbinit. Informacione mbi veprimtarinë e të rinjve të gjimnazeve në qytetin e Laçit në Ditën Ndërkombëtare të Tokës. Më pas udhëtim drejt Fushe Kuqes, ndalesë në Patog, ku takohemi administratorin Alfred Martinaj që veç punës ne zyre bën prej shumë vjetësh edhe punën e peshkatarit.

Në lagunën e Patogut, thotë administratori Martinaj, hedhin rrjetat mbi 250 peshkatarë që mbajnë ekonomitë e familjeve me peshkim në lagunë dhe në detin Adriatik.

Takim me peshkatarin e vjetër Zef Ulaj, mbi 50 vjet në det dhe lagunë me varkën e tij. Punon si individ dhe rrëfen historitë e rrezikut të humbjes së jetës në detin me dallgë të larta natën, kur gjendet aty për të hedhur rrjetat.

Ai thotë se zanati i peshkatarit është ndër më të vështirët. Por ai shton se me punë e sakrifica ka arritur të shkollojë fëmijët në Tiranë në Akademinë e Arteve te Bukura, për muzikë dhe pikturë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 15:18
Dita e Tokës në Laç, studiuesi sjell mbresa nga lëvizja e të rinjve të shkollave të mesme

 

Imer Hysa, gazetar, sudiues dhe banor në qytetin e Laçit, sjell mbresa nga lëvizja e të rinjve të shkollave të mesme dhe ato 9 vjeçare në qytetin e Laçit, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Tokës. Demonstrim me bicikleta, çadra të dekoruara me lule të përgatitura me mbetje të ricikluara, gjithcka për një qytet të pastër, pa ndotje, pa gazra.

SI.E./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Kompania ‘Bankers Petroleum’ investon 96 mijë Dollarë për infrastrukturën rrugore në Sheqishtë të Patosit

Kompania ‘Bankers Petroleum’ investon 96 mijë Dollarë për infrastrukturën rrugore në Sheqishtë të Patosit