Veshjet e rralla të traditës korçare në një ekspozitë! Arizania: Materialet janë zhdukur, origjinaliteti i vështirë

Korça ditët e fundit është mbipopulluar nga shumë vizitorë të cilët janë bërë pjesë e aktiviteteve të larmishme. Ndër to më e veçanta është ekspozita etnografike me kostume popullore të zonës së Korçës, Dardhës dhe Kolonjës. Disa kostume origjinale e të tjera të krijuara, kanë shpalosur kulturën e zonave.

Për kuratoren Lirika Pojani, njëherazi dhe artizanen e disa prej veshjeve, kjo ekspozitë tregon vlerat krahinore, dhe trashëgiminë.

“Jam munduar të sjell Korçën. Kam sjell Kolonjën, kam sjell Dardhën që është simboli e nuk do të mungonte në kostumet. Dhe jam në vazhdimësi, sepse zona e Korçës ka shumë kostume të pa shkelura”.- tha Lirika Pojani, artizane.

Për kuratoren rikthimi i këtyre veshjeve tradicionale në origjinalitet është i vështirë për shkak të lënies në harresë.

“Në kohën e sotme që i kam punuar kostumet nuk mund të sjell atë shajakun e atyre viteve, sepse janë zhdukur. Por kjo nuk do të thotë që nuk ka vlerë, bashkë me materialin e shajakut që unë kam bërë zibunën. Kështu vazhdojmë që në zibuni, ashtu te fustani. Ata kanë vërtetësinë e tyre dhe janë me të gjitha elementët siç kanë qenë dikur”.- u shpreh Pojani.

9 kostumet popullore janë ekspozuar në një ambient të dekoruar me orendi tradicionale dhe do të qëndrojnë aty gjithmonë, pse jo dhe për t’u riprodhuar si modele.

M.Q./E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Lufta/ Wall Street Journal: Vetëm 50 pengje izraelite janë gjallë! OKB: Mijëra familje në Gaza pa ushqim, hanë 1 vakt në 2 ditë

Lufta/ Wall Street Journal: Vetëm 50 pengje izraelite janë gjallë! OKB: Mijëra familje në Gaza pa ushqim, hanë 1 vakt në 2 ditë