Vettingu e shkarkoi në 2019, Antoneta Sevdari fiton në Strasburg! Nuk kthehet në detyrë, por Shqipëria duhet t’i paguajë ish-prokurores 24, 600 €

TIRANË- Ish-prokurorja Antoneta Sevdari ka fituar procesin me shtetin në Gjykatën e Stasburgut.

Në vendimin e Gjykatës thuhet se shkarkimi i Sevdarit ka shkelje proceduriale dhe se shkarkimi nuk ka qenë proporcional. Për pasojë, shtetit shqiptar do duhet ta dëmshpërblejë 24, 600 euro.  Më konkretisht, përveç dëmshpërblimit për shkarkimin e padrejtë në vlerën e 13.600 eurove, Sevdari ka fituar edhe 6 mijë euro për dëmin moral të shkaktuar nga procesi si dhe mbulimin e shpenzimeve të aplikimit në Strasburg në shumën 5 mijë euro. Megjithatë pavarësisht vendimit, Sevdari nuk kthehet në punë, por merr vetëm dëmshpërblim.

KPA shkarkoi nga detyra prokuroren e Tiranës, Antoneta Sevdarin në 28 shkurt 2019. Ky vendim erdhi pasi Sevdari kishte probleme me pasurinë e bashkëshortit. KPA vendosi ta shkarkonte pasi Komisioneri Publik kërkoi rihapje të hetimit. Ishte pasuria e të shoqit që solli edhe shkarkimin e saj, bashkë me denoncimin e një personi të njohur si Aleksandër Marku. Komisioni Publik ankimoi vendimin për pasurinë e bashkëshortit, ndërsa Sevdari e justifikoi me punën e tij jashtë vendi, më konkretisht në Arabinë Saudite.

Sevdari u shpreh se natyra e të ardhurave të tilla, nuk parashtrohet në deklaratat e pasurisë pasi punëdhënësi i tij ka ndërruar jetë. Një tjetër çështje që solli shkarkimit ishte ankimimi i Komisionerit, pasi Sevdari akuzohej se ka pushuar çështjen për një ish-kryetar komune, i cili ka qenë i akuzuar për fshehje pasurie dhe deklarim të rremë. Kujtojmë që Sevdari u shkarkua në vitin 2019 nga trupa e Vettingut ku ishte pjesë edhe Luan Daci. Ish-prokurorja ka deklaruar më parë se u shkarkua nga një gjyqtar që nuk di të shkruajë dhe me një CV-ja  “ulëritëse”.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë) Vendimi i Strasburgut

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • qameti: 14/12/2022 08:57

  per aq kohe sa ka 1 vendim gjykate, nuk diskutohet me...ajo duhet diskutohet, shume madje eshte ; KJO AVOKATURA E SHTETIT APO E LESHIT ME CFARE MERRET? TURP PER TA QE VETEM HUMBIN DUKE RENDUAR MBI TAKSAT TONA, NDERKOHE VETE KANE RROGA NGA 3 MILION...

  Përgjigju
 • Goni: 13/12/2022 21:49

  Vendim i merituar@ duhet te kthehen ne pune te gjithe ato qe u shkarkuan nga kpa vetem e vetem per interesa personale dhe ne emer reformes i shkarkuan! Turp, mendoj qe prokuroria te filloj hetime per komisionin apelimit qe ka shkarkuar keto prokurore dhe gjyqetar menyre padrejte vetem per interesa te tyre.

  Përgjigju
  • strasburgu: 14/12/2022 08:52

   o gono...he mos u tall ha haaaaaaaaaaaa qenke njoni nga ato me duket qe me leket e gjyshit ke bo hotel 2 mil euro

 • Eduard: 13/12/2022 15:45

  Urime dhe suksese prokurores. Antoneta është njeriu profesionist dhe korrekt që do ti mungoj shumë prokurorisë në Shqipëri.

  Përgjigju
 • Gripi: 13/12/2022 15:24

  Brukseli e ka ne terezi. Rama duhet te shkarkoje te gjithe punonjesit e DISK per fshehjen e informacioneve qe i jane dhene KPK dhe KPA. Jane informacione qe nxijne figuren e kesaj monstre korupsioni te lidhur me interesa mafioze. Mjafton te hulumtohet vetem aktiviteti i Sevdarit pss shkarkimit, si tabulate telefonike, posta elektronike dhe kontaktet e papershtashme per te kuptuar se kush eshte ne te vertete Sevdari qe as u hetua penalisht per fshehje te te ardhurave. 24 mije euro Sevdarit i ben vetem manykyri por megjithate le ta paguaje avokatura e leshit te shtetit nga xhepi i saj. Turp

  Përgjigju
 • Tiku: 13/12/2022 15:17

  S'e njoh fare kete dhe ndoshta e ka merituar shkarkimin, po kur e kane hequr pa te drejte le ta kthejne ne detyre se keta qe kane mbetur nuk jane me te mire.

  Përgjigju
 • Turi: 13/12/2022 13:16

  Kjo ka vetem nje shpjegim atehere qe eshte bere e njejta gje jane vendosur dhe hequr nga puna shume prej tyre ose te gjithe dmth nje vrime ne uje

  Përgjigju
 • Leko: 13/12/2022 13:13

  Cne mo te kthehet kjo ne detire! Pse mos eshte gje gruaja e Ermoneles (Felajt)??

  Përgjigju
 • Alfon: 13/12/2022 12:41

  Shum mir vendimi i strasburgut,ti japin edhe ca euro perseri prokurores se nuk eshte ngopur sa duhet me duket,nese nuk eshte e babezitur per leke le te mos i marri leket ne menyre demostrative dhe te thote si sali berisha ju drejtova gjykates per te vene ne vend dinjitetin jo per ti vjedhur dhe ca me shum shqiptaret e varfer.

  Përgjigju
  • neri: 14/12/2022 09:04

   HA HAAAAAAAAA MOR TAN, JA KE FUT KOT PLAKO ! KR GJ.ADM.AP...ISH DOJE TE THOJE, BILBILFRYRESI I PARTISE DEMONKRATIKE, PASTAJ LOLOJA I KESAJ TJETRES, I CILI NE 2001 DEKLAROI 0 LEKE, 0 SHTEPI DHE PAS 20 VITESH GHJYQKAR DEKLAROI 500 000 EURO PASURI NA QENKA IKONE?!!! PO PO IKONE E ZHULIT, POSHTERSISE DHE PAUDHESISE !!! TE LUMT AJO DOTE MOJ KPA !!!

  • Tani: 13/12/2022 21:40

   Duke vleresuar vendimin e gjykates strasburgut pjeserisht, e them pjeserisht se kjo gjykate duhet ta kthej ne pune znj. Sevdari, kjo eshte nje prokurore e rralle qe ka pasur shoqeria shqiptare, po fatmir Hoxhen anetare gjykates kushtetuese, kryetarin e gjykates administrative te apelit, pra jane disa personalitete qe kane dhene shoqerise shqiptare, por te cilet jane larguar per arsye se u eshte prishur interesi atyre qe duhet te perfiton nga ky vend ne menyre paligjshme. Me te ardh keq qe dhe sot e kesaj dite antaret e KPA, larguan ikona e drejtesise shqiptare dhe prefesionistat vetem duke mos gjete argumen tjeter por argument cenon drejtesine tek publiku, po kjo gjykate qe jep demshperblim znj. Sevdari a eshte per shkak se i eshte cenuar pikerisht parimi i ligjshmerise dhe shkarkimi ne menyre pa drejte dhe per rrjeshoje paguhet nga taksat pagues shqiptare, per shkak ketyre antareve si solol como, i denuar per shperdorim detyre me perpara e sot ben viting ne emer reformes, apo ina rama, qe ngren cekicin ne emer partise. Turp turp. Une mendoj qe spaku te filloj menjehere hetimeve ndaj ketyre anetareve qe shkarkojnw profesionistet ne emer reformes dhe pa asnje shkak ligjor. Turp i madh cfare mos degjojme nga keto njerez

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Erjon Çaka emërohet Drejtori i ri i Përgjithshëm i Agjencisë së Trajtimit të Pronave

Erjon Çaka emërohet Drejtori i ri i Përgjithshëm i Agjencisë së Trajtimit të Pronave