Vettingu për politikanët, PD pyet qytetarët në rrugë, Bardhi: Duan politikë të pastër

Gazment Bardhi

Një ditë pas dorëzimit në Kuvend të draftit për vettingun e politikanëve, PD ka pyetur sot qytetarët për mendimin e tyre rreth këtij procesi dhe nëse janë dakord. Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi ka publikuar një video të qytetarëve, disa prej të cilëve, të pyetur në rrugë, shprehen se vettingu i politikanëve është një proces i vonuar.

"Qytetarët duan një politikë të pastër. Qytetarët duan vettingun e politikanëve", shkruan Bardhi.

Partia Demokratike ka depozituar në Kuvend, tre amendamentet që synojnë ndryshimet në kushtetutë që përfshijnë një reformë të re zgjedhore dhe territoriale, si edhe vettingun e politikanëve. PD e nis fillimisht me propozimin për ndryshim të pikës 3 të nenit 45 që në thelb e vë theksin te vettingu i politikanëve.

PD propozon që të përjashtohen nga e drejta e për t’u zgjedhur shtetasit që janë dënuar me burgim, me vendim përfundimtar të formës së prerë, për kryerjen e një krimi, ose shtetasit që kanë kontakte të papërshtatshme me persona të përfshirë në krimin e organizuar, ose pasuri të pajustifikuar ligjërisht, sipas rregullave të përcaktuara me ligj të miratuar me tri të pestat e të gjithë anëtarëve të Kuvendit.

 

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Vali: 22/10/2021 02:31

    Politike me kurva si ti nuk do populli o pederast, , ....populli per ju do vetem plumbin ballit....ose burg ...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

Situatë kaotike në Turqi, numri i viktimave nga stuhia shkon në 4! Erërat e forta ‘shkundin’ çati e shtylla duke lënë 38 të plagosur