VIDEO/ Atletico Madrid harron të fitojë, Keidi Bare luan 35 minuta! Muriqi hero te Mallorca, paqe mes Betis dhe Sevilla

Festa e Mallorca

La Liga ka zhvilluar këtë të diel ndeshjet e mbetura për javën e 13-të. Atletico Madrid u ndal në barazim 1-1 në shtëpi nga Espanyol, me djemtë e Simeones që pas eleminimit nga Europa nuk dinë të fitojnë. Real Sociedad dhe Valencia barazuan 1-1, ndërsa Mallorca iu fal golit dhe asistit të Muriqit për të fituar 0-2 me Villareal në transfertë. Në derbin e qytetit Betis barazoi 1-1 me Sevilla.

Në "Metropolitano", Atletico Madrid barazoi 1-1 me Espanyol. Ndeshja nisi malore për miqtë, që panë Cabrera të dilte me karton të kuq pas 28 minutave lojë. Kartoni solli ndërrime te katalanasit, me Baren që pas 35 minutave lojë i la vendin Gomez. Goli i parë u shënua nga miqtë në minutën e 62, teksa në të 78 Joao Felix barazoi duke shpëtuar Simeonen në stol. Largimi nga Europa i ka bërë dëm Atleticos, që ka dy ndeshje pa fituar në La Liga duke mbajtur vendin e katërt me 24 pikë. Nga ana tjetër Espanyol me 12 pikë qëndron në vendin e 16-të.

Ndeshja mes Villareal dhe Mallorca u fitua 0-2 nga miqtë. Vedat Muriqi u tregua deçiziv te skuadra nga ishulli, duke shënuar gol dhe dhuruar asist. Në të 32 minutë shtatëlarti dardan hapi serinë e golave, teksa në të 75 do asistonte për Ndiaye. Shtatë gola këtë sezon në La Liga për Muriqin, që lë pas emra si Vinicius Junior, Valverde apo edhe Benzema e Griezmann në listën e golashënuesve. Mallorca me 16 pikë renditet e 12-ta, ndërsa Villareal me 18 pikë mban vendin e 8-të.

×

Historike në Serie A, ndeshja e Interit do gjykohet nga një ekip arbitresh vajza