VIDEO/ Verona bën detyrën në shtëpi, Atalanta përmbys Bolognan dhe prek Europën

Festa e Atalantës

Serie A e futbollit në Itali vijoi këtë të hënë me dy ndeshjet e radhës për javën e 17-të. Në 18:00 në Verona, vendasit fituan 2-0 me Cremonesen. Në 20:45 Bologna humbi 1-2 me Atalantën.

Në stadiumin "Marc'Antonio Bentegodi", Hellas Verona fitoi 2-0 me Cremonesen për javën e 17-të në Serie A. Të dy golat e takimit u shënuan në pjesën e parë nga Lazovic. Sulmuesi hapi gjithçka në minutën e nëntë pas asistit të Kallon, ndërsa dopieta personale dhe goli i dytë i ndeshjes u shënua në minutën e 26 pas asistit të Doig. Kjo fitore i jep frymë Veronës, që me nëntë pikë shkon në vendin e 18-të në renditjen e Serie A, duke lënë fundin e klasifikimit. Cremonese me 7 pikë mbetet në fund të tabelës.

Atalanta fitoi 1-2 me Bolognan në transfertë për javën e 17-të në Serie A. Në stadiumin "Renato Dall'Ara" vendasit nuk mundën të mbanin epërsinë e pjesës së parë, teksa bergamaskët përmbysën gjithçka në 45 minutat e dyta. Ndeshja u hap me golin e Orsolinit në minutën e gjashtë, me Bolognan që e pësoi vetëm dy minuta nga nisja e së dytës. Minuta e 47 solli golin e Koopmainers, teksa Hojlund në të 58 përmbysi gjithçka për 1-2. Në minutën e 88 në fushë u fut edhe Gjimshiti, që po merr gradualisht minuta te Atalanta. Pas javës së 17-të bergamaskët me 31 pikë marrin vendin e gjashtë, duke lënë Romën një pozitë më poshtë. Bologna qëndron në vendin e 12-të me 19 pikë.

Ora 22:48
VIDEO/ Përmbysje e madhe në transfertë, Atalanta prek Europën! Gjimshiti merr minuta në fund

Ora 21:31
VIDEO/ 2 gola në pjesën e parë kundër Cremonese, Hellas Verona merr tri pikë në shtëpi