Vijon rritja e çmimeve të produkteve të importit, INSTAT publikon shifrat e 3 mujorit të katërt të 2022: Energjia rritet me 19,4% dhe produktet ushqimore me 13,4%

Vijon rritja e çmimeve të produkteve të importit, edhe pse ritmi i rritjes është ngadalësuar nga 9 muajt e parë të vitit 2022. Peshën më të madhe duket se kanë energjia dhe industria e përpunimit. INSTAT publikon shifrat e importit të 3 mujorit të katërt të vitit 2022.

Indeksi i Çmimeve të Importit, në tremujorin e katërt të vitit 2022, arriti 112,4 kundrejt vitit 2020, që merret si vit bazë. Krahasuar me tremujorin e katërt 2021, indeksi i çmimeve të importit shënoi një rritje me 6,7 %, një vit më parë ky ndryshim ishte 4,9 %.   Krahasuar me tremujorin e tretë 2022 indeksi shënoi rritje me 0,8 %.

Në tre muajt e fundit të 2022, krahasuar me 3 muajt e fundit të vitit 2021, Çmimet e importit të produkteve në seksionin “Energjia elektrike, gazi, avulli dhe ajri kondicionuar” kanë shënuar rritje me 19,4 %. Indeksi në seksionin “Industri nxjerrëse” shënoi një rritje me 14,9 %, krahasuar me një vit më parë. Indeksi në seksionin “Industria përpunuese” me peshën më të madhe prej 91,4 % shënoi një rritje me 5,9 %.

Brenda këtij seksioni, “Industria përpunuese”, rritja më e madhe e çmimeve vërehet në produktet e aktivitetit “Përpunimi i produkteve ushqimore” me 13,4 %, pasuar nga “Shtypshkrimi dhe rigrupimi i mediave të regjistruara” me 10,8 %, “Prodhimi i pijeve” me 10,0 %, “Prodhimi i produkteve optikë, elektronikë, kompjuterikë” me 9,3 %, “Prodhimi i produkteve minerale jo metalike” me 9,0 %, “Metalurgjia” me 8,7 %, “Prodhimi i tekstileve” me 8,0 %, “Prodhimi i pajisjeve elektrike” dhe “Prodhimi i produkteve të duhanit” me 7,9 % secila, “Prodhimi i mjeteve të tjera të transportit” me 6,8 %, etj.

Krahasuar me tremujorin e tretë 2022, çmimet e importit të produkteve në seksionin “Industri nxjerrëse” dhe “Energjia elektrike, gazi, avulli dhe ajri kondicionuar” kanë shënuar rritje me 2,9 % secili. Çmimet në seksionin “Furnizimi me ujë, aktivitete të trajtimit dhe menaxhimit të mbeturinave, mbetjeve” u rritën me 1,1 %. Rritje shënoi edhe seksioni “Industria përpunuese” me 0,7 %. Brenda këtij seksioni rritja më e madhe e çmimeve vërehet në produktet e aktivitetit “Përpunimi i produkteve dhe preparateve farmaceutike” me 3,0 %, pasuar nga “Prodhimi i produkteve të duhanit” me 2,2 %, “Shtypshkrimi dhe rigrupimi i mediave të regjistruara” me 1,8 %, etj.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’