Viti i ardhshëm shkollor nis në 12 shtator! Nxënësve do u shtohen dhe 1 javë pushime në prill, ministrja: Të argëtohen dhe të vijnë me energji të reja

Viti i ardhshëm shkollor nis në 12 shtator! Nxënësve do u shtohen dhe 1 javë pushime në prill, ministrja: Të argëtohen dhe të vijnë me energji të reja

Foto ilustruese

TIRANË- Viti i ardhshëm shkollor për sistemin parauniversitar, pra shkollat 9-vjeçare dhe gjimnazet mësimi do të nisë në datë 12 shtator 2022. Lajmi është konfrimuar nga Ministria e Arsimit, ku mes të tjerave ka bërë me dije se do të ketë edhe disa ndryshime në strukturë.

Kjo sepse fëmijëve do t'i shtohen edhe 1 javë pushim, që do të përkojë me fundin e semestrit të dytë. Kjo periudhë, sipas ministres Evis Kushi, do të shërbejë që fëmijët të marrin energjitë e duhura për t'u rikthyer më me energji për vlerësimet e nxënësve dhe përgatitjet në vijim.

"Ju njoftoj se sapo nënshkruam strukturën e vitit të ri shkollor 2022-2023 për të gjithë arsimin parauniversitar, i cili fillon më datë 12 shtator 2022.

Për nxënësit dhe mësuesit e arsimit 9-vjeçar lajmi i mirë është se vitin e ardhshëm do të kenë edhe një javë më shumë pushim pas periudhës së dytë mësimore, nga data 3-9 prill 2023.  Në këto ditë nxënësit do të pushojnë por edhe luajnë dhe argëtohen për të marrë energji të reja për periudhën e fundit, ndërsa mësuesit do të kenë më shumë kohë për vlerësimet e nxënësve dhe përgatitjet në vijim. Suksese të gjithëve", shkruan Kushi.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

B.K./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pritet konferenca e parë ndërqeveritare, mendoni se Shqipëria bëhet anëtare e BE në një kohë të shkurtër?×

Lajmi i fundit

John

Zelensky: Anëtarësimi në BE nuk duhet të zgjasë vite apo dekada