Viti i ri shkollor, shtyhet regjistrimi për klasën e parë dhe vitin e parë gjimnaz! Aplikimet e hapura në e-Albania deri më 10 shtator

Viti i ri shkollor, shtyhet regjistrimi për klasën e parë dhe vitin e parë gjimnaz! Aplikimet e hapura në e-Albania deri më 10 shtator

Ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit shtyn për herë të dytë regjistrimin në shkolla, deri të dielën e 10 shtatorit, një ditë para nisjes së vitit të ri për arsimin para-universitar 2023-2024.

Ministria argumenton, se kjo shtyrje e dytë, pas asaj që u bë deri më 4 shtator, ka qëllim krijimin e mundësisë se regjistrimit për të gjithë nxënësit përmes sistemit e-Albania.

"Në vijim të shkresës së Ministrit të Arsimit dhe Sportit me numër 5131/2 prot datë 06.09.2023, për regjistrimet në institucionet e arsimit parauniversitar për vitin shkollor 2023-2024, me qellim krijimin e mundësisë se regjistrimit për të gjithë nxënësit, sistemi e-albania do të qëndrojë i hapur deri më datën 10.09.2023. Ju lutemi të njoftoni prindërit ose kujdestarët e nxënësve që ende nuk janë regjistruar që të aplikojnë sa më shpejt për regjistrim”, thuhet në njoftim.

Afati i regjistrimeve ka qenë deri më datë 1 shtator, por për arsye se shumë fëmijë që nisin klasën e parë apo gjimnazin, kishin mbetur ende pa u regjistruar, u mor vendim të lihet afat deri më 10 shtator.

Për shkollën e mesme profesionale dhe gjimnazin me kohë të pjesshme mbi 18 vjeç, regjistrimi vijon të jetë i hapur deri më 30 shtator.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 08/09/2023 00:28

    Kush eshte,eshte e kush ka ikur,ka ikur e nuk kthehet me! Shtyjini sa te doni,por mos prisni ndonje ndryshim te madh ne numra.Tani besoj se kane mbetur pa u regjistruar ata qe nuk duan te shkollohen dhe ata qe nuk kane mundesi financiare per shkollim,ose nuk dine,ose nuk kane kompjuter per regjistrim,te cileve ju nuk u keni ofruar asnje alternative tjeter menyre regjistrimi.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë

VIDEO/ Pamje spektakolare, flamuri shqiptar ngrihet në urën e Bushtricës në nder të 111 vjetorit të pavarësisë