Vjosa ‘tërhiqet’ nga 11 banesat, prezente në tokat bujqësore, niveli i ujit shkon në 6.3 metra

 

Orët e makthit dhe rrezikut kanë marrë fund për 11 familjet me banesa pranë lumit të Vjosës, ujërat e së cilës janë tërhequr dhe kanë rënë në 6.3 metra.

Mbrëmjen e djeshme situata ishte alarmante për shkak se niveli i ujit kishte ishte 7.6 metra, duke kaluar në këtë mënyrë edhe pikën kritike të saj. Por mëngjesin e sotëm gjithçka është drejt normalizimit.

Megjithëse Vjosa është tërhequr nga 11 banesat uji vijon të jetë prezent në tokat bujqësore.

Situata ditët e fundit ka qenë e rënduar në të gjithë vendin për shkak të reshjeve të dendura dhe pa pushim.

1639384055_65f5320adc534a9684fa3f60473b4ae3.jpg


Lajmi kryesor:

Moti i keq/ Në Qarkun Korçë pa drita dhjetëra fshatra, 7 të tjerë të izoluar! Bie niveli i Vjosës, tokat bujqësore nën ujë, shtëpitë 'nën pushtetin' e baltës! Banorët: Duam ndihmë, jo lëmoshë (VIDEO)


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

'Me gruan nuk përdor fjalë injorante', debat i ashpër mes Vesës dhe Arbrit: Flet broçkulla, të ka mbaruar koha si opinionist

'Me gruan nuk përdor fjalë injorante', debat i ashpër mes Vesës dhe Arbrit: Flet broçkulla, të ka mbaruar koha si opinionist