Vrasja me armë zjarri para Katedrales së Rrëshenit/ Ekzekutohet në sy të dy fëmijëve të mitur ushtari i Met Kananit (VIDEO)

RRËSHEN- Vritet me armë zjarri në qendër të qytetit Armando Gjini 48-vjeç, i njohur si pjesë e grupit të Met Kananit. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 11:30 pranë katedrales së qytetit. Viktima është qëlluar brenda automjetit të tij ku ka qenë bashkë me dy fëmijët e mitur. Bashkë me ta ka qenë edhe bashkëshortja e Gjinit e cila ka zbritur nga automjeti për t'u ndalur në një market. Autorët kanë shfrytëzuar këtë moment dhe janë afruar pranë automjetit duke e qëlluar për ta lënë të vdekur.

Rreth dy orë pas ngjarjes në Kodër-Rrëshen u gjet një makinë e djegur e cila dyshohet se është lënë nga autorët e vrasjes së Gjinit. 

Policia njofton se janë ngritur pika kontrolli si dhe po bëhet krehja e zones me qëllim kapjen e autorit. Viktima njihej edhe me emrin Tonin Gjini. 3 muaj më parë Armando Gjinit i vendosën një sasi eksplozivi në sediljen e automjetit. Ai diktoi pakon e eksplozivit pasi dërgoi fëmijët në shkollë duke njoftuar menjëherë forcat xheniere. Bomba shpërtheu menjëherë sapo u prek në tentativë nga forcat xheniere për ta nxjerrë pakon nga makina.

Gjini u arrestua vitin e kaluar në datë 12 maj të vitit të kaluar si pjesë e grupit të baronit të drogës, Met Kanani së bashku me 37 persona të tjerë, ndërsa u sekuestruan 8 ton drogë. Ushtria e Met Kananit shkëmbente kanabisin nga Shqipëria me heroinë nga Turqia. Por 4 ditë pas arrestimit Gjini u lirua nga burg, ndërsa hetimet e para janë pikërisht në këtë pistë.

VIDEO kur u gjet eksplozivi në mëkinën e Aramndo Gjinit në Maj 2019

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:15
FOTO/Ekzekutohet para Katedrales së Rrëshenit në sy të dy të fëmijëve Armando Gjini

Këto janë foto nga vendi i ngjarjes ku u ekzekutua brenda në makinë në sy të dy fëmijëve të mitur Armando Gjinit ku siç shihet makina është bërë shoshë nga plumbat. Vrasja ndodhi në qendrën e qytet të Rreshenit fare pranë Katedrales.

Ora 13:37
Gjendet një makinë e djegur në Kodër Rrëshen/ Dyshohet se u përdor nga autorët e vrasjes së Armando Gjinit (VIDEO)

Një makinë e djegur është gjetur nga forcat e policisë rreth orës 13:30 në zonën e njohur si Kodër rrëshen. Dyshohet se ky automjet është përdorur nga autorët e vrasjes së Armando Gjinit.

 

Ora 12:50
'Mu në mes të ditës... deri kur kështu'/ Dom Gjergj Meta dënon vrasjen para katedrales së Rrëshenit

Dioqeza Rrëshen e cila drejtohet nga Dom Gjergj Meta ka reaguar pas ngjarjes se rëndë ndodhur në mes te Rrëshenit, ku u ekzekutua me arme zjarri në sy të dy fëmijëve të mitur Armando Gjini i njohur si ushtari i Met Kananit.

"Mu në mes të ditës, në mes të qytetit, në trotuarin e Katedrales së Rrëshenit, sot u mor një jetë në mënyrë kriminale, me gjakftohtësi, para syve të të gjithëve.

Deri kur kështu?", shkruan Dom Gjergj Meta.

Ora 12:10
Detaje nga vrasja në Rrëshen/ Ushtari i Met Kananit u ekzekutua në makinë, në sy të dy fëmijëve të mitur (VIDEO)

Armando Gjini është ekzekutuar brenda automjetit të tij ku ndodhej bashkë me fëmijët. E gjithë ngjarja e rëndë ka ndodhur në sy të dy fëmijëve të tij. Vrasja ka ndodhur pranë katedrales në qendër të qytetit të Rrëshenit rreth orës 11:30 të ditës së sotme.

Bashkë me ta ka qenë edhe bashkëshortja e Gjinit e cila ka zbritur nga automjeti për t'u ndalur pranë një marketi në këtë zonë. Autorët kanë shfrytëzuar këtë monent dhe janë afruar pranë automjetit duke e qëlluar për ta lënë të vdekur në vend.

Ora 12:06
U ekzekutua sot në mes të Rrëshenit/ Kush është Armando Gjini, i njohur si ushtari i Met Kananit

Armando Gjini i cili u ekzekutua ditën e sotme me armë zjarri në qendër të Rrëshenit njihej si pjesë e bandës së Met Kananit, i njohur nga mediat turke si "Eskobari shqiptar" për shkak të famës që ai ka marrë atje si koka e një rrjeti të madh të trafikut të lëndëve narkotike. 

Eksplozivi i vendosur në makinën e Armando Gjinit në maj 2019

Gjini u arrestua vitin e kaluar në datë 12 maj të vitit të kaluar si pjesë e grupit të baronit të drogës, Kanani. Vitin e kaluar në kuadër të operacionit ‘Precizioni’ Gjini u arrestua së bashku me 37 persona të tjerë, ndërsa u sekuestruan 8 ton drogë. Ushtria e Met Kananit shkëmbente kanabisin nga Shqipëria me heroinë nga Turqia. Por 4 ditë pas arrestimit Gjini u lirua nga burgu.

Momenti i arrestimit të pjesëtarëve të grupit të Met Kananit në Maj 2018

 

1565604579_meti.jpg

Met Kanani
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loti: 12/08/2019 22:50

  Çlidhje ka politika ne kte pune, ministri le te jet kush te doje. Kur ti hyn ktyre puneve(8 ton hashash, trafik nderkombetar hashashi/heroine etc etc) s ka minister apo ministri te te mbroj. Nderroni rruge çuna se plumbi/burgu ju pret.

  Përgjigju
 • Ilo: 12/08/2019 15:28

  Eh Dom per sa kohe kemi Koqe minister qe deklaron kokat hengshin Shqiperia do vazhdoje te jete nje Sicili e II.

  Përgjigju
 • ETHEM LALAJ: 12/08/2019 14:54

  ZOYRI.NUK E KA FAIN KM RAMA DHE MINISTRI LLESHAJ SE DROGAXJIJT NUK PUNOJNE POR MERREN ME DROGE E PROSTITUTA. -ATA QE JANE..E DO MERREN ME KTE PUNE DO SHKOJNE NE "AMRRIKE"PARA KOHE.KOKEN HENGÇIN.

  Përgjigju
 • Adriani: 12/08/2019 13:44

  Cfare behet keshtu ministri lleshaj duhet te largohet menjehere nga KY post situata e kriminalitetit ne shqiperi eshte alarmante nuk na duhen ministra te politizuar

  Përgjigju
  • TONI TIRANE: 12/08/2019 16:58

   Komunizmi iku mbaroi dhe ajo epoke ke ikur Emigranti USA. Eshte se keta qe sot po vriten duan te bejne leket pa mund dhe te pasurohen me krime. Krimi kete sjell. Kjo nuk eshte "pune" sic disa thone eshte krim dhe krimi keto pasoja ka.

  • Emigranti USA: 12/08/2019 14:37

   I nderuar Adriani .Nuk eshte faji i Gjenelar Lleshi por eshte faji i vijes politike se ndjekur ne Shqiperi tash 30 vite demokraci 45 vite komunizem . Komunizmi ishte makineri dhune e vrasje , analfabetizem , e anti kulture . Pasajot jan afatgjate nga komunizmi . Po kur do vejme mire ne . Ne ate raste kur Shqiptaret do vendosin gishtin kokes dhe do heqin dore prej servilizmit politik qe ka nisur qe ne kohen e Enverit e deri ne kete momente.

 • Emigranti USA: 12/08/2019 13:38

  C behet ne Shqiperi keshtu cdo dite nga nje vrasje . Ku do te vejme keshtu ? Ngushellime families dhe haram votat politikanet Shqiptare , Krimi ekziston ne ato raste kur nuk funksionon shteti.

  Përgjigju
 • TONI TIRANE: 12/08/2019 13:37

  Kur e fillon kete valle nuk del me i gjalle. Ja pra frytet e droges dhe krimit.

  Përgjigju
 • tani: 12/08/2019 13:30

  COJENI NE MIRDITE BATALJONIN KOSOVA OSE TOGER BABEN NGRIJENI NGA VARRI E DERGOJENI ATJE.MBRENDA 24 OREVE NE MIRDITE NUK DO KETE MA VRASJE.KJO ESHTE PROVU E KA DHANE REZULTATE TE SHKELQYSHME.

  Përgjigju
  • Brehu: 12/08/2019 21:02

   Véllavrasjet s' do té ndalen kur né pushtetin popullor té socializmirät do té viné komunistét, pasardhés té Enver Hoxhés. Lavdi!

 • Sondazhi i ditës:

  Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Vendim befasues nga gjykata e Madridit: Superliga europiane mund të organizohet, UEFA dhe FIFA mos të dënojnë pjesmarrësit

Vendim befasues nga gjykata e Madridit: Superliga europiane mund të organizohet, UEFA dhe FIFA mos të dënojnë pjesmarrësit