U akuzua për vrasjen e të atit dhe tregtarit në Durrës, ekzekutohet te dera e shtëpisë menaxheri i VIP-ave (VIDEO)

TIRANE-Ekzekutohet tek dera e shtëpisë 26-vjeçari Jurgen Kurti, i njohur si menaxheri i VIP-ave. Ai u qëllua për vdekje disa herë me pistoletë nga dy persona, të maskuar të cilët u larguan me shpejtësi nga vendi i ngjarjes me motor duke përfituar edhe nga errësira. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e sotme rreth orës 22:20 minuta në rrugën “Zef Jubani” pranë stadiumit 'Selman Stërmasi'. Kurti sapo kishte zbritur nga makina e tij dhe po kalonte trotuarin për t'u ngjitur në banesë kur ndaj tij u qëllua duke e lënë vdekur në vend. Autorët duket se e kishin ndjekur duke kontrolluar të gjitha lëvizjet dhe në fund i bënë pritë poshtë banesës duke e vrarë.

Ai jetonte së bashku me motrën dhe nënën në të njëjtën banesë që vrau të atin pak vite më parë. Report Tv siguron pamjet nga vendi i ngjarjes të momentit kur trupi transportohet nga ambulanca dhe grupi hetimor mbledh provat për të shkuar në gjurmët e autorëve të vrasjes. Ngjarja ka shkaktuar tronditjen e familjarëve, ndërsa policia njofton se grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes, identifikimin dhe kapjen e autorit/ve.

Por kush është Jurgen Kurti? Ai është një personazh i njohur për drejtësinë shqiptare, pasi disa vite më parë, në 2016 u përfshi në vrasjen e babait të tij, por edhe i akuzuar për dhunimin e një tregtari në Durrës që vdiq pas goditjeve. Megjithatë Kurti mundi që të fitonte lirinë në të dyja rastet. Në rastin e parë autorësinë e vrasjes së babait të tij, Artur Kurti e mori daja Leonard Ristani (lexo ketu ngjarjen e plote), ndërsa në rastin e dytë në vrasjen e Agim Arapit në Durrës u dënua vëllai i vjehrrit, pavarësisht se u arrestuan të tre. 

Pas ngjarjes së 11 prillit 2017 (lexo ketu), Jurgen Kurti u shoqërua nga policia dhe më pas u la i lirë. Dy të akuzuarit e tjerë, Kostandini Ekonomi u shpall i pafajshëm, vëllai i tij Kujtimi u dënua me 5 vite burg për vrasje nga pakujdesia (lexo ketu). Një vit më parë, në 2018 dolën pamjet e vrasjes, ndërsa gruaja e Arapit kërkonte me forcë burgosjen e Jurgen Kurtit, për të cilin thoshte se “është përgjegjës për dy vrasje, burrit tim dhe babait të tij”. Në këto pamje dukej se në vendngjarje ishin tre persona; Jurgen Kurti dhe Kujtim dhe Konstandin Ekonomi (lexo këtu lajmin) Gjithashtu Jurgen Kurti njihej edhe si menaxheri i VIP-ave, pasi ka sjellë në Shqipëri disa këngëtarë të njohur në koncerte.

Viktima Jurgen Kurti

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 00:10
Sekuestrohen pamjet, ngrihen postblloqe/ Në kërkim të autorëve të vrasjes së Kurtit

Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë së bizneseve pranë vendit të ngjarjes ku u ekzekutua Jurgen Kurti, ndërsa ka ngritur pika të shumta postblloku në Tiranë për të arrestuar autorët që nga të dhënat e para mësohet se janë larguar me shpejtësi me një motor pas vrasjes.

Pikat e postbllokut te policise ne Tirane
Ora 23:59
Vrasja e menaxherit të VIP-ave, ish-banori i 'Big Brother' pranë familjes

Përpos familjarëve në vendin e ngjarjes nuk kanë munguar personazhet e njohur njëherësh miq të tij që kanë qenë pranë të afërmve, një ndër ta është edhe ish-banori i "Big Brother" Erjon Zeqiraj.

Me rreth te kuq Erjon Zeqiraj
Ora 23:29
Vrasja trondit kryeqytetin, drejtori i Policisë së Tiranës në vendngjarje

Vrasja mbrëmjen e sotme ka tronditur kryeqytetin, teksa në vendin e ngjarjes ka shkuar edhe drejtori i Policisë së Tiranës Dhimitraq Ziu.

Policia në vendngjarje
Ora 23:28
Vritet menaxheri i VIP-ve Jurgen Kurti (FOTO)

Foto nga vendi i ngjarjes

1 / 23

Familjarët

2 / 23

Ekzpertiza afër vendi ku u qëllua

3 / 23

Viktima Jurgen Kurti

4 / 23

Viktima Jurgen Kurti

5 / 23

Viktima Jurgen Kurti

6 / 23

Viktima Jurgen Kurti

7 / 23

Viktima Jurgen Kurti

8 / 23

Policia

9 / 23

Ambulanca

10 / 23

Policia afër vendit

11 / 23

Policia afër vendit

12 / 23

Policia afër vendit

13 / 23

Policia afër vendit

14 / 23

Ekspertët në vendngjarje FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

15 / 23

Ekspertët e kriminalistikës FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

16 / 23

Familjarët e viktimës

17 / 23

Ekspertët e kriminalistikës FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

18 / 23

Ekspertët e kriminalistikës FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

19 / 23

Policia FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

20 / 23

Ekspertët e kriminalistikës FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

21 / 23

Policia FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

22 / 23

Ekspertët e kriminalistikës FOTO A.Çakshiri/Shqiptarja.com

23 / 23

Para se të arrestohej për vrasjen e babait, Kurti njihej në Tiranë si menaxher i VIP-ve. Ai solli në Tieanë reperin Rick Ross. I riu kishte në pronësinë e tij mbi 10 biznese, ndërkohë që spikat jeta luksoze me makina të shtrenjta dhe gjithnjë i rrethuar nga femra të bukura.

Ora 23:25
Autorët ishin të maskuar/ Detaje nga vrasja në Tiranë

Report Tv mëson dy personat që kanë ekzekutuar Jurgen Kurtin ishin të maskuar. Ata qëlluan dy herë me pistoletë Kurtin, ndërsa u larguan me shpejtësi me motor. Policia ka sekuestruar kamerat e sigurisë, ndërsa ka marrë në pyetje edhe dëshmitarët që ishin në vendin e ngjarjes.

Ekspertët në vendngjarje
Ora 23:24
Nëna u ngjit në banesë disa minuta para se ti vrisnin djalin

Report Tv mëson se nëna e Jurgen Kurtit kishte vetëm disa minuta që ishte ngjitur në banesë kur i vranë djalin poshtë pallatit.

Foto nga vendgjarja
Ora 23:12
'Nuk kam më shpirt'/ E dashura vajton vrasjen e Kurtit: Më lini të kaloj...

Vrasja e 26-vjeçarit Jurgen Kurti ka tronditur familjen dhe të afërmit e tij. E dashura e Kurtit pasi ka marrë vesh lajmin e hidhur ka mbërritur me shpejtësi në vendin e ngjarjes duke shpërthyer në lot dhe vaj, ndërsa i ka kërkuar policisë që ta lejojnë të kalojë shiritin. "Më lini të kaloj...Jo, o Zot të lutem ai është shpirt, ai është jetë. Nuk kam më shpirt" ishin klithmat e të dashurës së tij duke vajtuar.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të nisë hetimet SPAK për të shpallurit non grata nga SHBA?

Komento

Komente

 • Lushi: 19/03/2019 16:44

  Tronditet kryeqyteti????? Po pse? Gjith naten pa gjume.....nje me pak.

  Përgjigju
 • WTF: 19/03/2019 09:58

  Nje derr me pak! Tirana eshte sot pak me e paster se dje.

  Përgjigju
 • vjeshta: 19/03/2019 08:35

  Thjeshtë e shkurt: një m..më pak!

  Përgjigju
 • $$$$$: 19/03/2019 07:39

  po u be me pare vret edhe baban .. keshtu funksionon

  Përgjigju
 • Erik: 19/03/2019 07:22

  Ky djale do ishte gjalle sot nese do ishte ne burg dhe do vuante denimin per vrasjen e te atit e me ate rast nuk do kishte vrare tjetrin ne Durres. Prokuroret dhe gjykatesit i moren parate kur e liruan, i moren edhe jeten dje. Ngushellime nenes dhe motres per humbjen e te shtrenjtit te tyre!

  Përgjigju
 • Populli: 19/03/2019 07:07

  Karma nuk fal, ky pasaniku madh aq shumë VERBUAR syt, sa vrau babain dhe tregtarin.. Fjala e popullit mos u kruaj shumë se do të ngeli ndonjë hu në by.. u vërtetua dhe një herë tjetër.

  Përgjigju
  • Jona: 19/03/2019 08:05

   Jam krejtesisht dakort me ty.. Qaka nena,qaka motra,qaka e fejumja. Po kur ky vrau dy vet qanin kto grat? Jo .. Asaj kohe qanin grat,motrat dhe te dashurit e viktimave

 • Justice: 19/03/2019 06:58

  Kjo ishte rruga qe zgjodhi...

  Përgjigju
 • Bruno: 19/03/2019 06:41

  Po vrasesit pse i kerkojne ?

  Përgjigju
  • @bruno: 19/03/2019 10:13

   Për tju dhënë medalje..

 • fadil: 19/03/2019 06:12

  Si nje çike e pakuptueshme... Kishte mbi 10 biznese?!!.... Dhe jetonte ne nje pallat te zakonshem?!!....

  Përgjigju
 • Niku: 19/03/2019 00:35

  Pse duhet me i bo gjithe ket kronologji i cope legeni. Shume zgjati se duhet ta kishin fut n'dhe kohe perpara. Pastaj ky e gjetet menaxher t'vipave ket?? Apo pse paska sjelle i rapper qe se njef njeri??!! I lumt dora kush ta ja shkrep

  Përgjigju
 • fredi: 19/03/2019 00:02

  jetoim ne nje vend pler ku njerzit jan plera vendi i pa sigurt po vrasim njeri tjetrin cdo dit po vritemi per lek kte faj e kan kta plera politikan qe lejuan cdo lloj fajdesh ne shqiperi e ben kte popull te vritet me njeri tjetrin.zoti i indimoft shqiptaret.

  Përgjigju
 • Tirana: 18/03/2019 23:44

  Kjo ashte demokracija.

  Përgjigju
  • GENCI: 19/03/2019 11:12

   vetingu po kalon pose kush kane qene keta gjykates e prokuror qe kane nje vrases serial ordiner te lire akoma se kemi marre vesh .Shpresoj media te punoje sic duhet, kur drejtesia nuk funksionon. Ps:Biznesmen i pavarur dhe sukseshem dqe rastesisht ekzekutoi babin per ti trasheguar pasurin ne kohe Hahahaha

 • daja: 18/03/2019 23:36

  po i re njerezve ne qaf , ste fal njeri sot te vret dhe nje 15 vjecar

  Përgjigju
 • Berti: 18/03/2019 23:33

  Me vjen keq se eshte djale i ri, ngushellime te afermeve. E vrau prokuroria qe e liroi 2 here per krime shume te renda. E vrane parate me thase qe ekspozonte. Shume ngjarje te renda ne tirane. Policet vijne verdalle per te vendosur gjoba makinave.

  Përgjigju
 • USA: 18/03/2019 23:18

  PO PER ATA QE KA VRAR AI NUK KISH SHPIRTI

  Përgjigju
 • Tirana: 18/03/2019 23:11

  Mire ta ben legen

  Përgjigju
 • Nori: 18/03/2019 23:02

  O vllai ky duket ne ftyre psikopat

  Përgjigju
 • Erald: 18/03/2019 23:02

  Gezuar 24 Majin !

  Përgjigju
 • loku ke blloku: 18/03/2019 22:56

  Mire bene qe e vrane se i ishte mbushur mendja qe ishte i paprekshem. Po tani? Ik digju ne ferr me mekatet qe ke bere copa e kriminelit.

  Përgjigju
 • Ptauu: 18/03/2019 22:52

  Nuk ishin dy te shtena po degjuam 32 plumba e mos me .. jemi ketu afer dhe krismat ishin shum te zgjatura.

  Përgjigju
  • Beni: 19/03/2019 03:35

   Perendia vonon por nuk harron×

Lajmi i fundit

John

Rakacolli në Report Tv: Një njeri që ka kaluar COVID-in s’është më si më parë! Pasojat më të mëdha në shëndetin mendor dhe mushkëri