Xhemal Qefalia për Report tv: Nëse pranon, Nano emër i duhur për president! Meta i duhet opozitës si lider

Socialisti Xhemal Qefalia anëtar i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit thotë në një intervistë për Repor TV, se Meta më shumë i duhet opozitës si lider.

"Ai është ftuar në komision dhe shpresoj që të vi e të jetë në rregull me Kushtetutën dhe rregulloren e Kuvendit. Mbetet për t'u parë nëse Meta do i bashkohet opozitës  si lider apo do të vazhdojë detyrën e tij si President. Por opozita ka nevojë ta ketë presidentin pranë tyre si një drejtues opozite", tha Qefalia.

I pyetur për emrin e presidentit të ri, Qefalia e konsideroi të përshtatshëm kandidaturën e socialistit të vjetër, Fatos Nano, por shton se PS nuk e synon këtë institucion duke lënë të hapur bashkëpunimin me PD.

"PS nuk synon postin e Presidentit, për ne ka rëndësi që presidenti të kryej mirë funksionet e detyrës mbështetur në Kushtetutë. Nano është personalitet në PS,  kontribuues që në formimin e saj dhe drejtimin e PS dhe pse jo është një kandidaturë e përshtatshme nëse pranon. Personi që duhet të zgjidhet mendoj të jetë njëri intelektual që do i bënte ndër vendit", tha ai.

 Kongresin e Jashtëzakonshëm të 12 Qershorit, Qefalia e cilëson një mundësi për të kryer analizën e zgjedhjeve të 25 prillit si dhe nisjen e përgatitjeve për proceset e ardhshme zgjedhore.

shtë traditë e PS që pas zgjedhjeve të bëhet analizë e rezultateve dhe projeksioneve. Kjo nxjerr në pah vlerat e secilit individ gjatë fushatës pjesa e kabinetit të ri mbetet për t'u përzgjedh nga Kryeministri, por mendoj se mbeten pa ndryshuar ministrat aktual, pasi kanë bërë  punë të mirë. Kabineti i ri do të ngulmojë fuqishëm që deri në zgjedhjet vendore të dalim faqebardhë për të kërkuar votën sërish", tha Qefalia

Zgjedhjet për kryetar brenda Partisë Demokratike, një ditë pas Kongresit, deputeti socialisti nuk i la pa komentuar.

shtë strategji e PD të mbaj kryetarin të konservuar., Ata zgjodhën datën 13 Qershor, pikërisht një ditë pas festës së PS, të zhvillojnë zgjedhjet për kryetar.  Shpresoj të mos kenë kontestime brenda listës, për ne është e rëndësishme të realizojmë premtimet që kemi dhënë", u shpreh ai.

Ndërsa mandati i  tretë për PS sipas Qefalias është plan veprimi për të vazhduar punët e nisura, ku në fokus do të jetë zhvillimi i zonave rurale. Si një nga drejtuesit e PS në zonat rurale të Tiranës, ai premtoi ndërtimin e një tregu të rëndësishëm për prodhimet vendase, për banorët e Farkës e Petrelës.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Kushtetuesja i drejtohet Venecias për zgjedhjet vendore të 2019-ës, sipas jush a ishin ato legjitime?

Komento

Komente

 • Iris: 19/05/2021 03:38

  A mor Xhemal Katunari,po Nano Vanitozin na propozon ?! Une do te isha dakord per Nanon e kohes qe ndiqte me biciklete makinen e qumeshtit (sic e ka pohuar edhe vete),por jo Nanon e sotem,vanitoz,te konsumuar si politikan.Kemi plot figura dinjitoze qe mund te vihen :S.Lleshaj,P.Majko,E.Selami,F.Xhafaj etj,pa llogaritur figura te njohura jashte politikes

  Përgjigju
 • Hako: 18/05/2021 20:46

  A Xhemal,Xhemal,Vetem nje Xhemal mund te beje nje propozim te tille, qe te vendosim ne vend te nje hajduti, nje hajdut+bixhozgji+pijanec.

  Përgjigju
 • Tutu: 18/05/2021 20:40

  Nano eshte nje cope muti si ky qe duan te shkarkojne... dhe vete Qefalia qe ptopozon nje cope i tille eshte...

  Përgjigju
 • Alban: 18/05/2021 19:09

  Nano ? Cfare jane kete plehra, o plehra, o njerez te felliqur.

  Përgjigju
 • Ben10: 18/05/2021 18:09

  Meta duhet ne burg!! O katunar M...!!

  Përgjigju
 • Ardi: 18/05/2021 18:01

  Të qifsha robt ty dhe fatos nanos kumarxhiut, na qelbët Shqipërinë ju fytyrë mutër, një herë sali bajga president, një herë meta muti, tani nano kumarxhiu..

  Përgjigju
  • Resli: 18/05/2021 19:33

   Jam dakord me ty 100%. Sna u ndane keta kermat qe edhe kur te vdesin duan te jen ne karrige pushteti.

  • Tani: 18/05/2021 18:49×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Spektakël i garantuar në 1/8! Portugalia përballet me Belgjikën, Anglia pret Gjermaninë