Ylli Pata: Shkaqet e rikthimit të operacionit ‘Bollano’ nga Berisha

Ylli Pata: Shkaqet e rikthimit të operacionit ‘Bollano’ nga Berisha

Sali Berisha

Fredi Beleri, një personazh politik i OMONIA-s së Himarës, me një përfolje të vjetër me masakrën e Peshkëpisë, shpalli se do të jetë kandidat i Sali Berishës dhe Ilir Metës në bashkinë Himarë.

Këtë, Beleri e deklaroi në televizionin e Berishës, pak ditë pas mitingut që zhvilloi në qytetin e vogël të bregut, kryeministri grek Qirjako Micotaqis.

Ku, përveç kryeministrit grek, edhe Belerit, u shfaq papritur edhe Vangjel Dulja.

Tashmë është e qartë, se po kthehet operacioni “Bollano”, ku në zgjedhjet e vitit 2007, Partia Demokratike hyri në aleancë politike me PBDNJ-në e Vangjel Dules, duke thyer kështu “koalicionin patriotik”, i cili ishte zbatuar në zgjedhjet e viteve 2000 dhe 2003.

Por kësaj radhe, gjërat kanë ndryshuar shumë, e vetë personazhi i asaj kohe, Vasil Bollano, para pak ditësh u bë objekt i kronikës, pas një aksidenti fatkeq në Llogara.

Kjo lëvizje politike e Berishës e Metës për të mbështetur një kandidat “skifter” të OMONIA-s, i cili gjithë këto vite ka qenë kundër zhvillimeve në territory nga bashkia dhe qeveria atje, po vërteton edhe më shumë atë që “Shtëpia e Lirisë” nuk ka lidhje me opozitën në territor, pra me strukturat e Partisë Demokratike.

Himara, tashmë prej vitit 2015 është një bashki pak më e madhe se ajo e vitit 2007 dhe gjeopolitika e saj ka ndryshuar mjaft, sidomos me hyrjen në këtë territor të disa fshatrave të Labërisë.

Ndërkaq, strukturat e Partisë Demokratike në Himarë, thuajse kanë ndërprerë të gjitha kontaktet me njerëzit e Belerit dhe OMONIA-s atje. Fakt është se edhe pse mjaft banorë të Bregut kanë pasur e kanë probleme me pronat e regjistrimin e tyre, ata nuk ju bashkuan asnjëherë protestave që kanë zhvilluar Beleri e Neranxi.

PD në Himarë, e ka elektoratin e saj kryesisht në fshatrat që janë të njohura për një qëndrim patriotik dhe anti-Omonia. Piluri, Vunoi, Qeparoi, fshatrat e njësisë Lukovë me Borshin kryesisht, por edhe të tjerë, si dhe në njësinë administrative Horë-Vranisht, janë vende ku strukturat e PD-së kanë kryesisht funksionimin e tyre, e kanë mbajtur një qëndrim të qartë anti-Omonia, edhe kur kanë pasur vendime nga lart.

Katër vite më parë, Lulzim Basha, shkarkoi për t’i bërë qejfin Vangjel Dules, kreun e PD-së për Himarën, Kristo Çipën, i cili u vu në krye të degës, pikërisht nga pjesa më e fortë e militantëve të opozitës. E cila vjen nga një shtresë e persekutuar, që janë përndjekur gjatë regjimit komunist, si pasojë e lidhjeve me partitë nacionaliste, apo sepse ishin pjesë e familjeve me prona e pasuri.

Pikërisht kjo pjesë e elektoratit të PD-së nuk është pyetur as herën e parë kur u krye operacioni “Bollano”, ku u dëmtua më shumë PD sesa PBDNJ-ja, e as sot, kur Beleri shpalli se ka përkrahjen e dy shefave të “Shtëpisë së Lirisë”.

Operacioni “Bollano” 2 është në fakt thelbi i manovrës Berisha-Meta për zgjedhjet lokale të 14 majit. Të qënueit me defiçencë të madhe ndërkombëtare, si pasojë e izolimit total, ata po tentojnë të gjejnë një dritare komunikimi me qeverinë greke, ngaqë Micotaqis erdhi në Himarë para disa ditësh.

Në fakt ajo ishte një lëvizje politike e kryeministrit grek për të rikuperuar pjesën nacionaliste të elektoratit grek, në një kohë që qeveria e tij është e dëmtuar nga skandali i përgjimeve. Vangjel Dule, i cili mandatin e deputetit e mori nga PD në dy zgjedhjet e fundit, është në fakt një artific politik. Pasi minoriteti real grek në Dropull dhe në FIniq nuk e ka votuar asnjëherë këto vite, duke mbështetur Kristaq Kriston. Prej ditësh, mbështetës e militant të opozitës në Himarë po shprehin një distancim të qartë nga operacioni Beleri, që është dëshmi e qartë e izolimit i Foltores edhe nga baza e PD-së. Ndaj po kërkon struktura të gatshme, si “skifterët nacionalistë grekë” të OMONIA-s.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që SHBA e jo më BE të ndërmjetësojë dialogun Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Greqi, sekuestrohen 585 kg kokainë në Thesaloniki, 7 të arrestuar, drejtuesit dhe 3 të tjerë shqiptarë

Greqi, sekuestrohen 585 kg kokainë në Thesaloniki, 7 të arrestuar, drejtuesit dhe 3 të tjerë shqiptarë