POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Zbardhen afatet, ja kur iu digjen mandatet deputetëve të opozitës

Në 19 janar ju digjet mandati shumicës së deputetëve të opozitës për shkak të bojkotit parlamentar. Sipas përllogaritjeve të bëra për pjesëmarrjen e deputetëve në Seancat Plenare dhe Komisionet Parlamentare, sipas procesverbaleve të tyre, deputeti që rrezikon i pari të humbasë mandatin është nënkryetari demokrat, Edi Paloka.

Ai ka qenë për hërë të fundit në Kuvend në seancën e 5 korrikut, dhe e humbet mandatin në 5 janar. 28 deputetë të tjerë, përfshirë dhe tre njerëzit më të rëndësishëm, Bashën, Berishën e Kryemadhin, kanë qenë për hërë të fundit në seancën e 19 korrikut, dhe mandati ju digjet në 19 janar.

10 deputetë të tjerë kanë ardhur në Kuvend në 23 Korrik në seancë, dhe mandati ju digjet në 23 janar. Ka deputetë që kanë marrë pjesë në disa komisione parlamentare, si në atë të veprimtarisë prodhuese për teatrin, apo tek Këshilli i Legjislacionit për vettingun në politikë.

Të shpëtuarit janë Enkelejd Alibeaj, Oerd Bylykbashi, Gent Strazimiri,  Edmond Haxhinasto, Silva Caka dhe Nasip Naco që përfitojnë nga prania dje në Këshill Legjislacioni.

Rrugëzgjidhja:

Nëse do të shpëtohet mandati i Edi Palokës duhet që ky i fundit të kthehet të paktën në një komision parlamentar pa marrë pushimet e fundivitit Kuvendi.  Beteja më e madhe është për grupin e 19 janarit, ku përfshihet Basha, Berisha dhe Kryemadhi.

Ose ata do të vijnë në parlament brenda Krishtlindjeve, ose Kuvendi do të bëjë një seancë të jashtëzakonshme përpara 19 janarit, pasi seaca më e aprë vititn e ardhshëm është 21 janarit, kur Kuvendi cel zyrtarisht punimet e sesionit të ri.

Debati: Ka mes demorkatëve një argument se muaji gusht nuk duhet të llogaritet brenda afatit kushtetues 6 mujor të mungesave, sepse ishte muaj pushimi.

Por në vlerësimin e Kuvendit të Shqipërisë, është një praktikë tjetër parlamentare e mëparshme. Në vitin 2009 PS ishte në bojkot, dhe në 25 mars 2010 ju digjej mandati. Jozefina Topalli asokohe kryetare parlamenti, llogariti edhe muajt e pushimeve 4 javore të Vitit të Ri në muajt e punës dhe nuk i përjashtoi ato nga llogaritja e mungesave. Në këto kushte, socialistët u kthyen në parlament në 19 mars, 6 ditë para se të humbisnin mandatin.

Por çfarë mund ta sjellë opozitën në parlament para Vitit të Ri?

Mundësia më e madhe është që opozita të vijë në Kuvend ditën kur do të futet për votim propozimi i saj për Vettingun në Politikë. Sido që ta votojë mazhoranca, PD duke ardhur të japë votën e saj pro, shpëton mandatet. Nuk përjashtohet mundësia e një negociate intensive që mund të garantojë para Vitit të Ri edhe votimin e reformës zgjedhore.

A.   Më i rrezikuari

Edi Paloka , pjesëmarrja e fundit në seancën e 5 korrikut dhe i digjet mandati në 5 janar.

B.   28 deputetë të tjerë, pjesëmarrja e fundit në seancës e 19 korrikut,  mandatet ju digjen në 19 janar

1. Lulzim Basha

2. Monika Kryemadhi

3. Sali  Berisha

4. Agron Cela

5. Aldo Bumci

6. Andon Frrokaj

7. Astrit Veliaj

8. Bardh Spahia

9. Dashamir Shehi

10. Edmond Spaho

11. Fatbardha Spahiu

12. Flamur Noka

13. Genc Pollo

14. Grida Duma

15. Halim Kosova

16. Isuf Celaj

17. Lindita Metaliaj

18. Luan Baci

19. Luciano Boci

20. Myslym Murrizi

21. Nadire Mecorapaj

22. Orjola Pampuri

23. Romeo Gurakuqi

24. Rudina Hajdari

25. Tritan Shehu

26. Vangjel Dule

27. Valentina Duka

28. Xhemal Gjunkshi

C.  Petrit Vasili

Në 16 korrik ka marrë pjesë në Komisionin për Çështjet Sociale, seanca e fundit në 9  korrik. Mandati i mbaron në 16  janar.

D. 10 deputetë të tjerë të opozitës kanë marrë  pjesë në  seancën e 23 korrikut, mandatet ju digjen në 23 janar

1. Agron Shehaj

2. Floida Kërpaci

3. Kejdi Mehmetaj

4. Klajda Gjosha

5. Luan Rama

6. Nard Ndoka

7. Nasip Naco

8. Nora Malaj

9. Përparim Spahiu

10. Shezai Rrokaj

E. 10 deputetë kanë marrë pjesë në 18 shtator në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese për pr.ligjin e teatrit, ju digjen mandatet në 18 mars

1. Albana Vokshi

2. Edmond Panariti

3. Endri Hasa

4. Endrit Braimllari

5. Florian Mima

6. Hekuran Hoxhalli

7. Izmira Ulqinjaku

8. Jorida Tabaku

9. Klevis Balliu

10. Lorenc Luka

F.  Ishin në seancën e 20 shtatorit, mandatet ju  digjen në 20 mars

Lefter Koka

Vangjel Tavo 

G.  Në 26 shtator kanë marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit, ju digjet mandati në 26 mars

Dhurata Cupi

Fatmir Mediu

H.   27 shtator

Viktor Tusha ka marrë pjesë në mbledhjen e Byrosë në 27 shtator, mandatet ju digjen në 27 mars

I.   3 tetor  Këshilli i Legjislacionit për vettingun në politikë

Ervin Salianjit i mbaron mandati në 3 prill

J. Përfitojnë nga prania dje në Këshill Legjislacioni:

1. Enkelejd Alibeaj

2. Oerd Bylykbashi

3. Gent Strazimiri

4. Silva Caka

5. Nasip Naco

6. Edmond Haxhinasto

ke.mu./r.k.
Komento