Zbardhet VKM: Shqipëria mban dyert hapur për miqtë ukrainas edhe për një vit

Zbardhet VKM: Shqipëria mban dyert hapur për miqtë ukrainas edhe për një vit

Foto ilustruese

Këshilli i Ministrave ka vendosur që të mbajë dyert hapur edhe për një vit tjetër për miqtë tanë ukrainas. Vendi ynë partner, Ukraina është ende duke u përballur me pushtimin rus gjë që nxit vendasit të largohen nga vendi i tyre.

Vendimi është marrë ditën e sotme në Këshillin e Ministrave, ku është caktuar që shtetasit e Ukrainës kanë të drejtë të hyjnë dhe të qëndrojnë pa leje qëndrimi në Republikën e Shqipërisë për një afat deri në 2 (dy) vjet nga 1 vit që ka qenë më parë.

“1. Në pikën 1, të vendimit nr.169, datë 18.3.2022, të Këshillit të Ministrave, “Për përcaktimin e afatit të hyrjes dhe qëndrimit të shtetasve të Ukrainës në Republikën e Shqipërisë”, togfjalëshi “… 1 (një) vit …” zëvendësohet me “… 2 (dy) vjet …”- thuhet në VKM.

Kujtojmë se vendimi për të mikpritur ukrainasit është marrë më 18 mars 2022, gati një muaj pas pushtimit rus në Ukrainë. Këtë vit, më 5 prill me anë të një VKM, leja e qëndrimit u shty edhe për 6 muaj.

Shqipëria ishte ndër vendet e para që u angazhua për të strehuar qytetarët ukrainas pasi vendi i tyre u gjend në ethet e lufteës nga agresioni rus. Ukrainasit erdhën në Shqipëri në mars të 2022, menjëherë kur filluan sulmet e para nga Rusia, të cilët ende vijojnë dhe nuk dihet se kur do të mbarojnë.  

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren