Zbulimi që ka qenë përdorues i drogës në të kaluarën mund t'i kushtojë Princi Harryt vizën amerikane?

Zbulimi që ka qenë përdorues i drogës në të kaluarën mund t'i kushtojë Princi Harryt vizën amerikane?

Princ Harry

A mund të jetë Princi Harry  në telashe dhe të humbasë të drejtën e tij për të jetuar në SHBA? 

Sipas ligjit amerikan, kushdo që aplikon për vizë për të jetuar dhe punuar në Amerikë duhet të plotësojë një kuti ku duhet t’i përgjigjet "po" ose "jo" pyetjes: "A jeni apo keni qenë ndonjëherë përdorues droge apo i varur nga droga?". Ligji amerikan i imigracionit parashikon dënime të rënda për ata që gënjejnë zyrtarët e imigracionit, duke përfshirë dëbimin dhe ndalimin e aplikimit për shtetësi.

Kjo temë diskutimi u hap pasi rrëfimit të princit që ka qenë një përdorues droge madje edhe i varur nga substancat narkotike gjatë kohës kur jetonte në Britani të Madhe.

E nisur nga ky rrëfim, autoritetet e imigracionit në SHBA kanë afat deri më 12 prill për t'iu përgjigjur kërkesës së një instituti kërkimor kryesor amerikan, i cili po kërkon të përcaktojë se si Duka i Sussex u lejua të hynte në Shtetet e Bashkuara! Deri tani zyrtarët amerikanë kanë refuzuar që t’u kthejnë përgjigje duke përmendur shqetësimet e privatësisë.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • A. N.: 02/04/2023 10:27

    Mos bej si bej une por bej si them une. Sikur nuk dihet qe amerikanet jane perdoruesit me te medhenj te droges.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Policia shton forcat speciale në veri pas sulmit në Banjskë

Policia shton forcat speciale në veri pas sulmit në Banjskë