Zbulohet kontinenti i humbur që fshihet poshtë Ballkanit (FOTO)

Një kontinent i humbur është zbuluar nga Universiteti i Utrehtit në Holandë.

Kontinenti i humbur quhet Adria e Madhe dhe fshihet poshtë detit Adriatik dhe rajonit të Evropës Juglindore, ku përfshihet edhe Shqipëria.

Nga studimet që janë bërë, rezulton se kontinenti ka përmasën e ishullit të Greolandës, dhe besohet se është zhdukur rreth 140 milionë vite më parë.

240 milionë vite më parë, Adria e Madhe besohet se ishte pjesë e superkontinentit Pangea, ndërsa 100 milionë vjet më parë ka nisur edhe shkëputje e saj nga superkontinenti.

Gjurmët e kontinentit janë zbuluar përreth detit Adriatik, në Itali dhe Kroaci, ndërsa gjatë studimeve duke përdorur skemat kompjuterike, kanë nxjerrë në pah edhe ekzistencën e Adrias së Madhe.

Nga të dhënat e përfituar dhe gjurmët e zbuluara, mendohet se kontinenti u shkëput nga veriu i Afrikës, Iberia dhe Franca, ku u krijua edhe një kontinent i ri që sot është deti Mesdhe dhe Lindja e Afërt.

Më pas, si pasojë e lëvizjeve të shumta tektonike Aria u zhduk, por pjesë të saj mendohet se kanë krijuar Alpet, Apeninet, Ballkanin dhe Turqinë.

 

Ora 10:22
Zbulohet kontinenti i humbur që fshihet poshtë Shqipërisë (FOTO)
1/6
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë