Zbulohet një variant i ri i COVID

Megjithëse në gjithë Evropën, qeveritë kanë shprehur synimet e tyre për të lehtësuar kufizimet e lidhura me COVID-19, spektri i një valë tjetër të virusit po ngjall shqetësim në komunitetin shkencor.

Një nënvariant i ri i Omicron, i quajtur BA.2, i cili po emërtohet me emrin "Stealth Omicron", duket se po fiton terren në disa pjesë të botës, duke përfshirë Danimarkën dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Duke pasur parasysh shpejtësinë me të cilën po kalon variantet e tjera të Omicron, ky nënvariant po ngjall frikë si një nga llojet më të transmetueshëm të koronavirusit, i cili po përhapet në mënyrë aktive në komunitet.

Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar e përcaktoi BA.2 si një variant i cili po shqyrtohet nga ekspertët, ndërsa theksoi se normat aktuale të rasteve janë shumë të ulëta. Agjencia tha se do të ndërmarrin analiza të mëtejshme.

‘Është natyra e viruseve të evoluojnë dhe të ndryshojnë, kështu që duhet të pritet që ne të vazhdojmë të shohim variante të reja të shfaqen ndërsa pandemia vazhdon.’ Tha, Dr Meera Chand.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën