Zbuloni qytetin me më shumë shofere gra në Shqipëri

Drejtimi i makinës nuk është më atribut vetëm i meshkujve. Tashmë makina është një mjet i rëndësishëm transporti për të dyja gjinitë. Por a e dini se në cilin qark u pajisën më shumë gra me leje drejtimi? Dhe jo, sikurse mund të ju shkojë në mendje shumë prej jush nuk është Tirana. Madje qarku i Tiranës, renditet i treti në 2018-n për pajisjen e vajzave me leje drejtimi në 2018-n.

Në vend të parë, për numrin më të lartë të lejeve të drejtimin në raport me popullsinë renditet qarku i Durrësit. Sipas të dhënave në 2018-n u pajisën me leje drejtimi 22 gra për çdo 1000 banorë gra që numëron ky qark. Monitor ka përllogaritur numrin e lejeve të drejtimit të lëshuara për secilin qark duke i kthyer në bazë të krahasueshme për 1000 banore gra.

Kështu në vend të dytë renditet qarku i Lezhës, ku sipas përllogaritjeve të Monitor për çdo 1000 gra u pajisën me leje drejtimi 19, i ndjekur nga Tirana dhe Shkodra me përkatësisht 17 dhe 16 gra të pajisur për 1000 banore gra. Në Elbasan në 2018-n u lëshuan 12 leje drejtimi për 1000 gra.

Më pas Vlora, Berati dhe Kukësi u renditën me përkatësisht 10 leje drejtimi të dhëna për çdo 1000 mijë gra, të ndjekur nga Dibra me 9 leje drejtimi.

Në Fier dhe Gjirokastër, u pajisën me leje drejtimi 8  gra për çdo 1000 banorë.

Është për t’u habitur, por në fund të renditjes renditen korçaret. Me sa duket vajzat e Korçës janë nikoqire shumë të mira, por kur vjen puna te drejtimi i makinës nuk kanë interes që ta mësojnë.

Në total në të gjithë Shqipërinë në 2018-n janë lëshuar 20,051 leje drejtimi për gratë, nga 19,444 që u lëshuan një vit më parë. Megjithatë hendeku midis grave që pajisen me leje drejtimi dhe burrave mbetet shumë i lartë. Për të njëjtin vit, INSTAT raporton se janë pajisur me leje drejtimi 48,607 burra në të gjithë Republikën e Shqipërisë. Megjithatë numri i burrave që kanë marrë një leje drejtimi ka ardhur në rënie ne krahasim me një vit më parë kur u pajisën 49,651 burra.

Kjo do të thotë që numri i meshkujve që marrin leje drejtimi është dy herë më i lartë se ai grave. Monitor

 

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Zjarret në pyje, a kanë reaguar si duhet autoritetet shtetërore?

Komento

Komente

 • Mir Mir: 15/08/2019 00:05

  A’e dini pse? Ne tiran kan ardh tan dhomi i Shqipnis e ata nuk i lan ala grat e tyre te mesojn makinen

  Përgjigju
 • Berisha: 13/08/2019 16:05

  Vicidoli i pari

  Përgjigju
 • Kritiku: 13/08/2019 11:30

  Prandaj qenka kaq i mire trafiku ne Durres?!

  Përgjigju
 • Delinquenti: 13/08/2019 09:38

  Morì fun ene nji zanot qe kishte ngel per burrat. Me vjen keq me e thon por e verteta eshte kjo. KISHTE TE DREJT NJI SHOFER I VJETRE NE MOSH DHE PO AQ I VJETER NE ZANOT KUR TU KUJTU KOHET E VJETRA KOHEN KUR ME SKODEN ME TURI ME RIMORKIO BONTE RRUGET E TROPOJES KUKSIT NGARKU ME DRU E BURRELIT ME MINERAL E TJERA RRUGE, NE FUND ME THA: QYSH KUR KAN MOR PATENTEN GRAT NUK KA MO SHOFERA SHOFERA e kto qe vetquhen shofera kush don e kupton car do te thote te ishe shofer me patente NAFTE.......

  Përgjigju
 • Tutu: 13/08/2019 08:37

  Shumica e atyre grave te ketyre qyteteve punojne apo jetojne ne Tirane

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

113 viktima dhe mbi 4 mijë të plagosur, presidenti Libanez: Të gjithë përgjegjësit arrest shtëpie