Zelensky: Në Donbas është ferri

Zelensky: Në Donbas është ferri

Gjatë mbrëmjes Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, bëri një vlerësim të tmerrshëm rreth situatës në Donbas.

"Ka ferr dhe nuk është ekzagjerim. Bombardimi brutal dhe absolutisht i padobishëm i Severodonetsk, me 12 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur në një ditë të vetme. Bombardimet e qyteteve të tjera, sulmet ajrore dhe raketore nga ushtria ruse, e gjithë kjo nuk është vetëm armiqësi lufte. Sulmet ruse në rajonin e Chernihiv, veçanërisht sulmi i tmerrshëm i Desna, sulme të vazhdueshme në rajonin e Odessa, në qytetet e Ukrainës qendrore, Donbass është shkatërruar plotësisht, e gjithë kjo nuk është ajo ka dhe nuk mund të ketë ndonjë shpjegim ushtarak për Rusinë" tha udhëheqësi ukrainas.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Zelensky: Faza më e përgjakshme e luftës ka filluar! Vijojnë bombardimet në Luhansk! Mariupol: Nën rrënojat e tetarit qindra trupa të sjellë nga një varr masiv nga rusët


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Tiranë, çahet tubi i gazit në një karburant në rrugën ‘Sadik Petrela’! Evakuohen banorët në zonë

Tiranë, çahet tubi i gazit në një karburant në rrugën ‘Sadik Petrela’! Evakuohen banorët në zonë