Zelensky shkarkoi komandantin e ushtrisë, Klitschko thirrje për shpjegim

Zelensky shkarkoi komandantin e ushtrisë, Klitschko thirrje për shpjegim

Vitali Klitschko

Shefi i ushtrisë së Ukrainës Valery Zaluzhny u shkarkua ditën e djeshme nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy, pas mosmrrëveshjeve mes dy udhëheqësve.

Vitali Klitschko, kryebashkiaku i Kievit dhe një figurë e shquar gjatë luftës në Ukrainë, u ka bërë thirrje autoriteteve që t'i japin publikut "shpjegime për ndryshime të tilla".

"I jam mirënjohës gjeneralit Valery Zaluzhny për shërbimin e tij ndaj Ukrainës dhe përkushtimin për mbrojtjen e kombit tonë. Falë tij, ukrainasit kanë dhënë besim të vërtetë në Forcat tona të Armatosura, të cilat aktualisht gëzojnë nivelin më të lartë të besimit të publikut," -tha ai.

"Unë besoj se autoritetet do t'i japin publikut shpjegime për ndryshime të tilla," -shtoi Klitschko.

 

Kryebashkiaku theksoi se gjatë luftimeve të ashpra dhe nevojës për të mbajtur një bashkëpunim efektiv me partnerët e huaj, uniteti i shoqërisë ukrainase mbështetet në autoritete të besueshme.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale