Zgjatet sezoni turistik! Fluks të huajsh edhe në muajin tetor, 22.3% më shumë se një vit më parë

Zgjatet sezoni turistik! Fluks të huajsh edhe në muajin tetor, 22.3% më shumë se një vit më parë

Foto ilustruese

Sezoni turistik po zgjatet përtej muajve tradicionalë të verës, me të huajt që po e zgjedhin Shqipërinë gjatë gjithë vitit.

365.227 shtetas të huaj kanë hyrë në territorin e Shqipërisë për muajin tetor. Shifrat e bëra publike nga INSTAT, tregojnë se turizmi në vend ka vijuar edhe gjatë muajve të vjeshtës.

Sipas publikimit të INSTAT, të huajit kanë vijuar që të vizitojnë Shqipërinë edhe gjatë muajit tetor dhe krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë numri është rritur më 22.3%.

Në total hyrjet e shtetasve shqiptarë dhe të huaj në territorin shqiptar, në muajin tetor 2022, janë 754.385. Ky tregues rezulton me një rritje 25,4 %, krahasuar me Tetor 2021.

Rritjen më të madhe të hyrjeve në Shqipëri e kanë shënuar shtetasit nga Anglia me 50.5% krahasuar me tetorin e vitit 2021 dhe nga Spanja, ndërsa arsyet kryesore që të huajt kanë vizituar vendin tonë janë turistike dhe mjekësore.

Vetëm në 10 muajt e parë të këtij viti, në Shqipëri kanë hyrë afërsisht 6.8 milionë shtetas të huaj.  

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët