Zhdukja e 19-vjeçarit Ardian Pali, babai ngre dyshime për lidhje me grupin terrorist ISIS! Policia maqedonase gjeti kufomën e një shtetasi sirian, në vendin ku humbi i riu

I ftuar në studio, Zabit Pali, babai i 19-vjeçarit rrëfen si i biri u zhduk pas shpinës të tij duke mbledhur bimë medicinale në malin e Korabit në kufi me Maqedoninë e Veriut. Ata kishin dy ditë, që qëndronin në Bjeshkë, ku kishin ngritur edhe një çadër. Pasi kishte lënë aty sasinë e bimëve të mbledhura djali i vetëm i familjes Pali humbi gjurmët. Në studio me gazetaren Odeta Dume, babai zbulon lidhjet që i biri kishte patur me një grup personash në qytetin e Durrësit, sipas tij pjesë e ISIS. Ardiani kishte vite që jetonte larg familjes, pasi ndiqte gjimnazin në qytetin bregdetar. 

Ardianin e kam djalë të vetëm mes 5 vajzave. Më tha se donte të vinte me mua për të mbledhur bimë mjekësore. Jam ndarë me djalin mesditën e 19 majit. Kur shkova tek çadra gjeta bimët që ai kishte mbledhur dhe mendova mos kishte shkuar në ndonjë vend tjetër. Prita me orë të gjata, por ai nuk u kthye. Djali im kohët e fundit merrej me disa persona që bënin pjesë me grupin ISIS në qytetin e Durrësit. I kishte njohur në shkollë dhe frekuentonte xhaminë. Ata ma morrën më qafë djalin. Im bir ka ikur i vogël nga shtëpia dhe shkollohej në Durrës, nuk e kishte kujdesin tonë. Besoj se atë ditë, Adriani ka kaluar kufirin drejt Maqedonisë së Veriut dhe mund të jetë bashkuar me njerëz të këtij grupi.

Babai thotë se nga kërkimet 4 ditore bërë nga policia shqiptare dhe maqedonase me angazhimin e 150 vetave në zonë u gjet trupi i pajetë i një shtetasi sirian, por jo gjurmë të Ardianit. 

Të nesërmen filluam kërkimet në terren bashkë me disa fshatarë të zonës, më pas kemi lajmëruar edhe policinë shqiptare për zhdukjen e djalit. Denoncim kemi bërë edhe në komisariatin e policisë së Gostivarit. Policia e maqedonase doli në terren për të kërkuar në zonën ku Adriani humbi gjurmët, kërkime që zgjatën 4 ditë. U bëmë bashkë 150 vetë, madje u kërkua me dron dhe me qen, por nuk gjetën asnjë gjurmë. Deri në orën 17:00 të po asaj dite telefoni i tij ishte i hapur. U kërkua në Malin e Korabit ku u gjet i vdekur një shtetas sirian, por jo gjurmë të djalit tim. Nuk kemi lënë vend pa kontrolluar edhe në Tetovë edhe në Shkup. 


I riu mendohet të ketë humbur gjurmët  në vendin e quajtur "Përroi i thellë" afër Rekës së Epërme, në fshatin Tanushë. Deri më sot nuk ka asnjë adresë apo lajm për fatin e 19-vjeçarit.

Kush ka informacion mund të kontaktojë në redaksinë e emisionit në numrin e mëposhtëm, si dhe në aplikacionet Whatsapp dhe Viber:

+355 69 99 55 698

044417778

 

O.D./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit

Osmani mirëpret thirrjen e ShBA-së ndaj Serbisë për të tërhequr trupat ushtarake rrotull kufirit