Zhdukja misterioze e 15-vjeçares në Greqi! E joshën për ta shfrytëzuar seksualisht, kush janë trafikantët e rrezikshëm ‘djemtë e dashuruar’ që ‘luajnë’ me ndjenjat e adoleshentëve

Zhdukja misterioze e 15-vjeçares në Greqi! E joshën për ta shfrytëzuar seksualisht, kush janë trafikantët e rrezikshëm ‘djemtë e dashuruar’ që ‘luajnë’ me ndjenjat e adoleshentëve

Fotini Giannopoulou, vajza e zhdukur

Alarm është ngritur në Greqi nga institucionet pas zhdukjes së Fotini Giannopoulou, vajzës 15-vjeçare që mendohet se është në rrezik të madh, pasi mund të jetë përfshirë në një rrjet të trafikimit të qenieve njerëzore. Ky qark i rrezikshëm për të cili flet i gjithë vendi fqinj orët e fundit operon jashtë vendit dhe quhet “Djemtë e Dashuruar”.

Sipas Presidentit të “Buzëqeshjes së Fëmijës” (OJF në ndihmë të fëmijëve të vendit”, Kostas Giannopoulos, ajo është larguar me dëshirë, por situata është tepër e rrezikshme, pasi ky grup përdorë adoleshentët për një sërë arsyesh të frikshme.

“Është një zhdukje e rrezikshme dhe e them sepse ne zakonisht nuk nxjerrim urdhër, por del me vendim prokurorie. Ajo supozohet të jetë larguar vullnetarisht, por ndodhet në rrezik. Ne e dimë se këto qarqe po përdorin të rinjtë për një sërë arsyesh," tha ai.

Ai tha se dy zonja e kishin parë Fotinin, teksa po largohej pa forcë, por me vullnetin e saj të plotë.

“Ata i kanë bërë asaj premtime të ndryshme, si jeta më e mirë apo dashuria pa kushte”, sqaroi ai.

Çfarë janë “Djemtë e dashuruar”?

“Djemtë e dashuruar” janë trafikantë njerëzish që bëjnë gjithcka që djem edhe vajza të reja të bien në dashuri me ta. Pasi të kenë në “dorë” viktimat e tyre, ata i shfrytëzojnë, për shembull në industrinë e seksit.

Tradicionalisht, një “djalë i dashuruar” josh vajza dhe djem të rinj, të pambrojtur për një kohë të gjatë në mënyrë që t'i shfrytëzojë seksualisht më vonë. Në ditët e sotme, “djemtë e dashuruar” kërcënojnë viktimat e tyre, duke përdorur shpesh shantazhe dhe dhunë.

Interneti dhe mediat sociale po luajnë një rol në rritje në këtë fenomen. Për shembull, mediat sociale u mundësojnë djemve të dashuruar të kontaktojnë viktimat e tyre dhe të mbledhin informacion rreth tyre.

Njoftimi i zhdukjes së 15-vjeçares:

Fotini Giannopoulou është e mitura me flokë gështenjë, sy kafe, gjatësi 1.60, e cila është në kërkim nga autoritetet greke. Ditën kur u zhduk, ajo kishte veshur një xhaketë të zezë dhe atlete të ze

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me nismën e PS për të zbuluar politikanët bashkëpunëtorë të ish-sigurimit?×

Lajmi i fundit

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë

Trump nuk kundërshton publikimin e urdhrit për bastisjen vilës nga FBI: Dokumentet bëjini publike menjëherë