Zvicër, gjykata dënon një gjel

Gjykata e Apelit në Zyrih të Zvicrës ka vendosur të dënoi një gjel duke e detyruar atë të këndojë vetëm në një mjedis të papërshkueshëm nga zëri në mënyrë që të mos shqetësojë fqinjët.

"Kikiriki" i gjelit do të tolerohet vetëm nga e hëna deri të shtunën nga ora 8 deri nënë 22, dhe të dielën nga ora 9 deri në orën 22.

Jashtë kësaj kohe, gjeli do të duhet të kthehet në një kafaz të papërshkueshëm nga zëri

Vendimi i gjykatës thotë: «Me një frekuencë të llogaritur në minutë, gjeli në fjalë duhet të këndojë çdo pesë ose dhjetë minuta».

Vlerat deri në 84 decibel të këngës së gjelit si dhe imazhe video, janë paraqitur në gjykatë si prova që “gozhdojnë” gjelin.

I.C./d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento

Komente

  • Ha ha ha: 16/07/2019 21:52

    Ne Zvicer denohet gjeli sepse kenga e tij shqeteson njerezit kurse ne Tirane fonia e lokaleve qe shkakton ndotje akustike nuk i shqeteson fare autoritetet perkatese qe jane pergjegjese per kete.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD