Zvicra nesër referendum për të hequr certifikatën e COVID

Zvicra nesër referendum për të hequr certifikatën e COVID

Megjithëse në Zvicër rastet e infektimit me COVID po rriten ndjeshëm qeveria atje ka vendosur të pyesë qytetarët për atë që duan të bëjnë. Siç është traditë tashmë në Zvicër, të dielën do të zhvillohet një referendum ku do të votohet për të hequr disa nga kufizimet që janë momentalisht në fuqi. Që prej nisjes së pandemisë, qeveria i ka qëndruar besnike sistemit të demokracisë së drejtpërdrejtë, ku janë njerëzit që thonë fjalën e fundit.

Zvicra asnjëherë nuk ka pasur masat kufizuese drastike. Njerëzit u lejuan të dilnin sa herë që donin ndërsa shkollat u mbyllën për vetëm disa javë. Por verën e kaluar, kur rastet po uleshin ndjeshëm, Zvicra nuk iu kthye lirisë së plotë, siç bënë vende të tjera.

Në vend u fut në përdorim certifikata e COVID-19, ku vërtetohej vaksinimi, testi negativ, apo imuniteti natyral i fituar pas shërimit nga koronavirusi.

Në shtator certifikata e COVID-19, ku vërtetohej vaksinimi, testi negativ, apo imuniteti natyral i fituar pas shërimit nga koronavirusi  u bë e detyrueshme për t’u futur në bare, restorante, kinema, muze, aktivitete sportive dhe universitete.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 27/11/2021 14:57

    Zvicra eshte i vetmi vend ne bote qe ka demokraci sepse atje vendos populli per ligjet duhen apo jo kurse ne vendet e tjera vendosin politikanet sipas interesave te veta dhe nese proteston njeri e quajne terrorist apo huligane apo cdo gje tjeter, respekt per Zvicren

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Bëri francezët të këndonin shqip e çon përpara Eposin! Red Radoja në Opera, rrëfehet për muzikën e të atin Gulielm Radonë: E vështirë që nuk është më

Bëri francezët të këndonin shqip e çon përpara Eposin! Red Radoja në Opera, rrëfehet për muzikën e të atin Gulielm Radonë: E vështirë që nuk është më