Zyrtare/ Inter ndryshon pronësinë, fondi Oaktree: Të përkushtuar për sukses afatgjatë

Zyrtare/ Inter ndryshon pronësinë, fondi Oaktree: Të përkushtuar për sukses afatgjatë

Selia e Inter

Interi kalon nga Suning te Oaktree dhe tanimë është zyrtare. Fondi amerikan në fakt ka komunikuar ndryshimin e pronësisë, si akti i parë i kursit të ri për klubin zikaltër.

Alejandro Cano, menaxher i fondit amerikan foli për këtë kalim. "Si pronarët e rinj, ne e dimë përgjegjësinë tonë të madhe ndaj komunitetit dhe trashëgimisë historike të Interit. Ne jemi të përkushtuar për suksesin afatgjatë të zikaltërve dhe besojmë se ambiciet tona për klubin bashkohen me ato të fansave të tij të pasionuar në Itali dhe në mbarë botën”, thuhet mes të tjerash.

Situata - Nga 22 maji 2024, fondet e menaxhuara nga Oaktree Capital Management, LP (“Oaktree”) janë pronarë të FC Internazionale Milano. Kjo pason dështimin për të shlyer huanë tre vjeçare të dhënë nga Oaktree për pronat e Interit te Suning dhe Zhang, e cila skadoi më 21 maj 2024 me një bilanc total prej rreth 395 milionë euro. Pikërisht borxhi ka bërë që Oaktree të përfitojë dhe të bëjë të vetin klubin kampion të Serie A në Itali, teksa tani vijojnë proceduarat për kalimin e pronësisë te amerikanët.

Në maj 2021, me Interin në rrugën e duhur për të regjistruar humbje financiare rekord për vitin financiar 2020/2021, Oaktree u ofroi kompanive të Interit burimet e nevojshme për të stabilizuar situatën financiare të klubit dhe për të vazhduar punën, duke siguruar gjithashtu pagesën e lojtarëve dhe punonjësve. Në tre vitet që nga operacioni urgjent i Oaktree, Interi ka fituar Kupën e tij të tetë dhe të nëntë të Italisë, ka siguruar Superkupën e gjashtë, të shtatë dhe të tetë dhe ka fituar titullin e 20-të të Serie A dhe yllin e dytë historik, si dhe ka arritur në finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s. për herë të parë që nga viti 2010.

Konfirmimi - Alejandro Cano, Drejtor Menaxhues dhe Bashkëdrejtues i Evropës për Strategjinë e Mundësive Globale të Oaktree, komentoi: "Si pronësi e re, ne e dimë përgjegjësinë tonë të madhe ndaj komunitetit dhe trashëgimisë historike të Interit. Ne jemi të përkushtuar ndaj suksesit afatgjatë të zikaltërve dhe ne besojmë se ambiciet tona për klubin bashkohen me ato të tifozëve të tij të pasionuar në Itali dhe në mbarë botën. Objektivi ynë fillestar është stabiliteti operacional dhe financiar i klubit me ta për t'i ofruar klubit udhëheqje të fortë. Fitimi i yllit të dytë ishte një moment vendimtar për klubin dhe synimi ynë është të vazhdojmë suksesin e arritur në fushë me një rrugë në rritje. Oaktree dhe ekipi drejtues i Interit do të jenë në kontakt me aktorët kryesorë të klubit në javët në vijim për të siguruar një kalim të rregullt dhe tranzicioni të butë të pronësisë”.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë