Barbun me lime e spec djegës dhe supë peshku me perime e makarona / Pjesa e dytë

12 Prill 2019, 15:19

Receta e dytë: Supë peshku me perime dhe makarona

Përbërësit:

500 gr peshk

1 qepë

2 thelpinj hudhër

1-2 karrota

2 degë selino

10 ml verë

2 domate

½ gotë makarona tub të vogla

1 lgj gjalp

2 lgj vaj ulliri

kripë+ piper i zi

dafinë

limon+ majdanoz

Përgatitja:

Lajmë peshkun e pastruar, e presim në copa dhe e vendosim në tenxhere me 1,5 l ujë dhe shtojmë disa kokrra piper të zi, gjysmë lëng limoni, pak kripë dhe 100 ml verë. E lëmë peshkun të ziejë deri sa tuli të shkëputet nga jalat.

Në një tenxhere shtojmë gjalp e vaj dhe kaurdisim qepën e grirë shumë imët. Shtojmë në tenxhere karrotat e prerë në kubikë të vegjël, selinonë dhe i trazojmë për 2 minuta. Shtojmë hudhrat e domatet e qëruara në kubikë të vegjël dhe i kaurdisim.

Kullojmë lëngun e peshkut dhe e shtojmë në tenxheren me perime. Shtojmë ujë, gjethe dafine dhe i lëmë të ziejnë për 5 minuta. Në fund shtojmë makaronat dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta.

Ndërkohë qërojmë peshkun nga halat dhe tulin e lëmë mënjanë. Copëtojmë tulin dhe në 2 minutat e fundit shtojmë peshkun në supë. Rregullojmë shijen me kripë, piper të zit ë zi e majdanoz she supa është gati për tu shërbyer.

Programe të tjera

Shiko të gjitha