Kasem Hoxha, një i arratisur gjysëm kufomë në Greqi

23 Qershor, 17:40

Pak muaj pas revoltës së Spaçit, në verën e 1973, jetës ferr në atë burg famkeq, do i bashkohej edhe Kasem Hoxha, një i ri nga fshati Markat i Sarandës, dënuar për agjitacion e propagandë me 10 vjet burg. Shkak ishin bërë një tufë poezish, ku ai shprehte hapur pakënaqësitë ndaj regjimit që nuk i linte asnjë shteg lirie për mbajtur gjallur shpresat dhe endrrat. Kasemi do të vuante shumë në burgun e Spacit, pasi veç represionit dhe kushteve të tmerrshme të punës në atë kamp, do të vuante edhe nga ana shëndetsore. Por ato 10 vite në Spaç ai planifikonte me kujdes dhe ndërtonte pak nga pak ëndrrën e tij të madhe për të flutuar në tokat e lira, në perëndim. Mësonte përditë nga pak greqisht, i bindur se një ditë do ti hynte në punë dhe vërtet ashtu do të ndodhte....

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha